Křest knihy Umění loutky, 21. 8. 2019

14

Křest obrazové publikace vydavatelství KANT pod názvem Umění loutky: České historické loutky ze sbírky Marie a Pavla Jiráskových (450 stran, 750 fotografií, 10 esejí) proběhne 21. 8. 2019 v 19.00 h v knihkupectví K-A-V-K-A, Krocínova 5, Praha 1.

Unikátní a svým rozsahem i zpracováním výjimečná publikace přináší výběr z nevýznamnějších exponátů ojedinělé, po více než třicet let budované sbírky loutek a rodinného či spolkového loutkového divadla Marie a Pavla Jiráskových.

Ti jako erudovaní znalci historie českého loutkářství doprovodili knihu studií o vývoji českého loutkového divadla a každou fotografii loutky podrobnými texty o jejím původu, zpracování, typologii, včetně jejího uplatnění v divadelním repertoáru.

Publikace splňuje jak vysoké nároky odborné veřejnosti, tak je svou čtivou formou a zejména bohatým ilustračním doprovodem přístupná laikům, potažmo všem milovníkům loutkového divadla, a lze ji vnímat jako poctu fenoménu českého marionetového divadla, které je chráněno jako součást nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO.

Na saxofon zahraje Anička Duchaňová.