Meditační pouť k nomádskému tranzu

149
Omasphere: Prélude
(Prikosnovénie, Prik133, 2009, CD)

Omasphere: Prélude (CD)

12 skladeb, Prikosnovénie |  Prik133 |  2009
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

*

Francouzské vydavatelství Prikosnovenie se zaměřuje na snovou, někdy až romantickou hudbu a obaly. Některé soubory však z této linie vybočují. Mezi ně bych počítal např. Francesca Banchiniho s jeho sdružením Gor nebo skupinu Irfan. A jako další bych k nim přidal skupinu Omasphere, která je tak trochu v duchu jako Irfan, ale ještě více jako soubor Rajna. Však v ní také Brice Amo, zakladatel a hlavní člen Omasphere, nějakou dobu působil.

Všechny tyto kapely jsou silně ovlivněny slavnou skupinou Dead Can Dance, její trochu posmutnělou a temnou náladou a zpěvem Lisy Gerrard.

Dokonce i v instrumentaci skladeb se objevuje její oblíbený arabský cimbálek santúr a podobná harmonizace skladeb táhlými akordy syntetizátoru.

V Dead Can Dance byli většinou jen dva hráči  a stejně tak v Omasphere jsou 2-3 členové, ale vše se podřizuje zpěvu. Ten zastává Brice Amo, včetně doprovodných hlasů. Ačkoli se jedná o muže, jeho interpretace se velmi blíží ženskému hlasu Lisy Gerrard.

Také se objevují časté lamentace, vzlyky, glisanda a ornamentace jako u orientálního zpěvu a velmi sugestivní, až extatické vyznění skladeb, které jsou všechny od Ama. Vedle ostinátního, tedy opakujícího se podkladu, hlavně na syntetizátor, je tu také jednoduchý, opakovaný rytmus – nejspíše také z nějakého samplu. Ačkoli jsou skladby zdánlivě velmi podobné, není tomu ve skutečnosti tak a můžete je poslouchat, aniž se nudíte.

Na albu, které je první od Omasphere, je 12 skladeb, a je to velmi působivý a silný debut.

© Jiří Mazánek
© okultura, MMX

*

Uložit