Ambientní země

180
Terra Ambient: The Gate
(CD, LS0001, Lotuspike Records, 2004)

Terra Ambient: The Gate (CD)

LS0001, Lotuspike Records, 2004
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

Jako vždy se nám pod takovými jmény skrývá někdo skutečný, v tomto případě jde o pseudonym hudebníka Jeffa Kowala. Ten byl znám svým velmi elektronickým albem The Darker Space a náhle přišel s tímto, které je naprosto akustické, snad kromě elektrické kytary a basy, ale to jsou nástroje dnes počítané vlastně také k akustickým, protože se zvuk netvoří a neprogramuje elektronicky a prostě se na ně jen hraje. Zde se vskutku hraje na velké množství nástrojů, užívaných v různých světových kulturách rituálně nebo tradičně.

Především je to více druhů bambusových fléten (bansuri) a dva druhy různě laděných australských didžeridů. Kromě kytar je tu čínská loutna pchipcha a perkuse z celého světa – africká kalimba, džembe, udu, talking drums, tar, rámové bubny, conga, berimbau, dumbek z Turecka, a nakonec také různé hlasy autora.

Vše si nahrál doma v ložnici a koupelně, kde není žádná zvláštní akustika, alespoň ne pro takovéto nástroje. Výsledného zvuku dosáhl Kowal tím, jak různě měnil vzdálenost mikrofonů a následným mixováním a zpracováním zvuku. Využil deley a reverb, haly a echa a další možnosti všelijakých filtrů, aby se dostal co nejblíže své zvukové představě. Album nám pak vyznívá velmi přirozeně a zdánlivě elektronicky, ač není užito žádného syntetizátoru ani samplu, jako syrový tribal ambient nahrávaný někde v amazonském pralese či na dýmajícím kráteru sopky.

Skutečně obdivuhodná, prý rok trvající práce. Celé CD má dále jakousi tajemnou, obřadní, vznešenou a temnou náladu, přesto nejde o žádnou depresi, právě naopak.

Autor tvrdí, že k té změně z elektroniky na akustiku byl přiveden čtením Tao-te-ťing a tvorba probíhala intuitivně. Nevěděl sám, co vznikne, i když určitý plán měl a často to, co se již nahrálo, při poslechu odmítl a vytvořil něco zcela jiného, nepojmenovatelného, sloužícího k vnitřní cestě.  Název alba i jeho zrod je odvozen z první sloky Tao-te-ťing, kde se praví:

„Bezejmenné, toť počátek nebe i země,
pojmenovatelné, toť zrod bezpočtu tvorů…
…Tak obé je společného původu
ale rozličného jména.
Tuto jednotu nazývám tajemstvím,
tajemstvím hlubším než jakékoli tajemství,
branou, z níž vycházejí utajené síly.“

– Lao-ć, 1. kapitola z Tao-te-ťing

A ve smyslu tohoto tajemství je album branou k pochopení něčeho dalšího. Čeho, to je již necháno na samotném posluchači, každý potřebuje poznat to své.

*

© okultura, 20=
© Jiří Mazánek