Poselství z Překrásného světa

169
Patrick O’Hearn: Beautiful World
(POH10042, 2003, CD)

Patrick O’Hearn: Beautiful World

CD, 7 skladeb, POH10042, 2003
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

Jako zvukový kovář a skladatel melodické elegance a graciéznosti vyčnívá Patrick O’Hearn s albem Beautiful World jako opravdový originál. Jeho nedávné vydání (2003) na vlastním labelu představuje dokonalou rovnováhu bohatých textur, úmyslného melodického zmírnění a emocionálního prostoru. Tento svět potřebuje více takové krásy.

Patrick O’Hearn byl na veřejném rádiu „Echoes“ hned od prvního dne ústředním bodem programu, ale i určujícím komponentem zvuku tohoto rádia. Nikde to není slyšet lépe, než na jeho posledním CD, Beautiful World. Nehledě na tento pozitivní název není překrásný svět Patricka O’Hearna samé světlo a sluneční svit. Jeho dílo jest plno spodních proudů, temných zákoutí a dusných, mlhou zahalených dnů. Znovu se dal dohromady s dlouhodobou kohortou, kytaristou Peterem Maunu.

Společně vzývají ducha Ennia Morriconeho v ambientní lázni na skladbách jako Magnificent River. Vliv Steve Roache na O’Hearnovo dílo lze slyšet v elektrorytmech některých skladeb, zatímco jiné si vypůjčují cosi od Erika Satieho, se sporým, ale úchvatným využitím melodie (Night Becomes Her). O’Hearnova zvuková paleta zůstává v moderní hudbě nezaměnitelná a jeho kořeny coby baskytaristy zakotvují tato evokativní díla v organickém firmamentu. Je to překrásný svět.

Pokračuje v cestě očišťování a redukce své hudby, věnuje pozornost detailu, nadto vždy drží v mysli to, aby nic nevyčuhovalo, co není nezbytné nebo neorganické. Výsledkem takových kompozic jsou skladby spíše kaleidoskopické kvality, jež lze poslouchat stále znovu a znovu, často se objevují nové nebo jemné elementy. Od dynamického úvodu Facing the Sun po tichý závěr An Evening Sky jsme stále na cestě s umělcovými zážitky, jejichž oddané zpracování je dnes už téměř anachronismem.

Když se zaměříme na jeho metody, O’Hearn srovnává svůj skladatelský přístup s pozorováním přírody. Beautiful World je opravdu uskutečňováním tohoto úsilí. Má bohatost i výjimečnost a to je třeba uvítat jako nový výhonek z říše inspirace, jako zaujatost duše.

Celkový mix a produkce CD je mimořádná; je to opravdová zkouška vašeho hi-fi systému.

Pro mne je Patrick stále cosi zvláštního na scéně soudobé instrumentální hudby, možná byste si měli udělat čas a poslechnout si ho!

*

© San
© okultura, MMIV