Okultura: Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Sufi Night

M. M. M. Duben - 24 - 2015Komentáře nejsou povoleny

SufiNight-Sufijskveer2.4Milí přátelé Tvaru, zveme Vás a Vaše blízké na třetí letošní setkání z cyklu mezikulturních večerů Kultura sbližuje, nazvaný Sufi Night aneb Večer mystické poezie z díla Rumího.

Skrze seznámení se a porozumění specifikům a odlišnostem jednotlivých společenství, kultur a civilizací můžeme uprostřed jinakosti nalézat společné styčné body a společný základ, na nichž lze stavět vzájemné pochopení, toleranci a mírumilovné soužití.

Kultura ve své hmotné i duchovní podobě nabízí široké možnosti, kde se dají tyto styčné body najít.

Hosty večera, kteří nás s touto tématikou seznámí,budou:

  • Bronislav Ostřanský, odborník na súfismus
  • Adam Borzič, básník a šéfredaktor Tvaru

Součásti večera bude tradiční turecký čaj a sladkosti.

Program se uskuteční ve středu 29.04.2015 od 18.30 hod. v prostorách Mozaiky o.s. Platform Dialog, Žitná 49, Praha 1, 2. patro.

S ohledem na omezenou kapacitu našich prostor Vás prosíme o potvrzení Vaší účasti. Účast laskavě potvrďte e-mailem na adresu rsvp@platformdialog.cz

 

HANUŠ (se) ZAHRADNÍKem

M. M. M. Duben - 23 - 2015Komentáře nejsou povoleny

Schránka 01Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Jana (obrazy) a Josefa (kovová plastika) ve středu 29. dubna v 18.00 hodin.

Na kytaru zahraje a zazpívá Lucie Dobrovodská a spol.

Výstava potrvá od 30. 4. do 17. 6. 2015.

GALERIE PEKAŘSKÁ, Pekařská 52, Brno.

Astrovíkend – Dny tajemna a zdraví

M. M. M. Duben - 21 - 2015Komentáře nejsou povoleny

Astrologická znamení na ruceZajímají vás výklady karet, horoskopu či výklad z ruky, automatická kresba nebo třeba bylinné terapie? Potom si určitě nenechejte ujít Esoterický festival Astrovíkend v Brně – Lužánkách!

Tradiční setkání mezi nebem a zemí – již 33. brněnský Astrovíkend, který se koná v sobotu a v neděli 25. a 26. dubna, přinese řadu zajímavých přednášek a seminářů.

Program je obohacen o sobotní přímý přenos přes skype – spojení s vykladačem nádí z Knihovny palmových listů v Indii.

Milan Gelnar – známý profesionální astrolog, rozšířil své služby o focení aury a měření čaker ve 3D provedení, nejmodernějším přístrojem vyvinutým v NASA.

Těšit se můžete na porady s  léčiteli, astrology, numerology, psychoterapeuty a dalšími představiteli esoterických disciplín, kteří vám pomohou v řešení problémů osobního i zdravotního charakteru.

Astrovíkend bude přínosem pro všechny ty, kteří se chtějí dozvědět víc o zdravotní diagnostice, odblokování, detoxikaci, automatické kresbě, měření energetického potenciálu, bezkontaktní diagnostice, One Brain metodě, metodě SRT, su-joku a dalších příbuzných disciplínách.

Pokračování →

Ve chvílích extáze

Jiří Mazánek Duben - 18 - 2015Komentáře nejsou povoleny
Byron Metcalf, Steve Roach & Rob Thomas: Monuments of Ecstasy  (CD, PRO313, Projekt, 2015)

Byron Metcalf, Steve Roach & Rob Thomas: Monuments of Ecstasy
(CD, PRO313, Projekt, 2015)

Byron Metcalf, Steve Roach & Rob Thomas: Monuments of Ecstasy (CD)

PRO313, Projekt, 2015
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

 

Americké vydavatelství Projekt nám v poslední době nabídlo již několik alb tzv. šamanské hudby. Píši tzv. šamanské hudby, protože každý trochu znalý ví, že žádná šamanská hudba neexistuje. Šamani nepořádají koncerty, ale provádějí rituály za nějakým účelem, nebo léčí. Při nich obvykle užívají určitého typu rámového bubnu, do nějž buší plstěnou paličkou. Rytmus je nepravidelný, podle potřeby práce s energií člověka nebo duchů. Toto vše bývá doprovázeno výkřiky, mumláním, skřeky apod. Nejde tedy rozhodně o hudbu.

V poslední době se ovšem mezi hlavně „ezoteriky“ rozšířilo bubnování, které slouží šamanské cestě. Ta je něco zcela jiného, jde o skutečnou práci se sebou samým, většinou pod vedením někoho zkušeného. Za šamanskou hudbu je ovšem vydávané obdobné bubnování a hraní na didžridů, při němž se hudebníci uvádějí do jakéhosi transu a stejně tak jejich posluchači. To se projevuje pohyby až tancem do tohoto rytmu. Nahrazuje to potřebu lidí moderního světa po rituálu a společném prožívání něčeho neznámého, případně dosažení změněného stavu vědomí. Je to jen únik z tlaku denní všednosti. Tyto stavy nic neřeší, nedávají poznání. Je to obdobné braní drog, aniž by se pracovalo s vědomím pod vedením zkušeného šamana.

Pokračování →

Kathrin Asper: Vnitřní a vnější domov

M. M. M. Duben - 14 - 2015Komentáře nejsou povoleny

osamelost a sebeodcizeni-fotob.cdrČeská společnost pro analytickou psychologii – jungovskou psychoterapii zve všechny příznivce a zájemce o analytickou psychologii na přednášku pro odbornou veřejnost – Kathrin Asper: Vnitřní a vnější domov – Perspektivy nalezení sebe sama a získání většího pocitu sebehodnoty.

Dr. Phil. Kathrin Asper je jungovskou psychoanalytičkou a psychoterapeutkou ve vlastní praxi a výukovou psychoanalytičkou a supervizorkou, dříve na Jungově Institutu, nyní na ISAPu (International Institute for Analytical Psychology) v Curychu. Je známá mj. neustálým výzkumem vývoje v analytické psychologii a svými pedagogicko-didaktickými schopnostmi.

Z jejích knih je do češtiny přeložena Opuštěnost a sebeodcizení. Dalšími zajímavými tituly jsou například Fenster im Altag, Schritte im Labyrint, The Inner Child in Dreams.

asper_kathrinNáhled do vývoje pocitu vlastní hodnoty, vlivu traumatizací, vzniku poruch a terapeutických možností z hlediska analytické psychologie.

Pátek 19.6. 2015 | 17:00. Historická budova kláštera Emauzy | Vyšehradská 49, Praha 2.

Vstupné na přednášku je 100,- Kč | pro členy ČSAP 70,- Kč.

Přednáška bude tlumočena z německého jazyka.

Poušť duše

Jiří Mazánek Duben - 9 - 2015Komentáře nejsou povoleny
Steve Roach: The Desert Collection, Vol. 1  (CD, TIM00030, TimeRoom, 2015)

Steve Roach: The Desert Collection, Vol. 1
(CD, TIM00030, TimeRoom, 2015)

Steve Roach: The Desert Collection, Vol. 1 (CD)

TIM00030, TimeRoom, 2015
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

 

Americký hudebník Steve Roach přichází s novým albem, po kterém budou následovat ještě další dva díly. Dalo by se však říci, že jde o obchodní tah, kdy se starému zboží dá nový obal a název a prodává se jako něco zcela nového. I když všichni ví, co je obsahem, tak si myslím, že přesto po tomto novém albu i těch dalších dvou rádi sáhnou. A budou spokojeni. Já vám povím proč.

Jak vidíte, album je nazváno The Desert Collection, Pouštní kolekce, či výběr. Roachův zájem o přírodu, ekologii, Matku Zemi a o poušť je dobře znám. Zřejmě proto také na okraji Arizonské pouště žije a netají se její inspirací. A nejen pouští Arizonskou. Již v počátcích své tvorby, kdy se inspiroval australskými domorodci a jejich Dobou snění, ho fascinovala také australská poušť.

Co je na poušti tak zajímavého, když je to jen vyprahlá, písečná půda a velké horko ve dne, velká zima v noci? Myslím, že je v tom touha člověka po nekonečnu, tajemnu a hledání sebe sama.

Pokračování →

Kabalistické tradice v dějinách Evropy

M. M. M. Duben - 2 - 2015Komentáře nejsou povoleny

kabala-prahaHusitská teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze pořádá v neděli 17.5.2015 od 9:30 religionistickou konferenci Kabalistické tradice v dějinách Evropy.

V tomto rozsahu poprvé v českých zemích!

Konference se koná na HTF v aule H 109, Pacovská 350/4, Praha 4.

Spřízněné webyIndividuální psychopompos k duchovnímu zdraví
KonTakt & InFo: viz About Me

Okultura

Portál pro magické aspekty moderních dějin a soudobého umění. Alchymie. Astrologie. Hermetismus. Kabala. Magie. Revue HORUS. Recenze umění, knih, filmů, hudby, interview s osobnostmi české i světové okultury.
Posel: hrs (at) horus (dot) cz

Twitter

    Fotografie

    Fantasy & Science Fiction (March, 1953). Cover by Chesley BonestellFantasy & Science Fiction (Oct., 1952).  Cover by Chesley BonestellFantasy & Science Fiction (Aug., 1951). Cover by Chesley BonestellFantasy & Science Fiction (Dec., 1950). Cover by Chesley BonestellThe Magazine of Fantasy and Science Fiction 1963-08The Magazine of Fantasy and Science Fiction April 1971The Magazine of Fantasy and Science Fiction September 1963The Magazine of Fantasy and Science Fiction September 1964george salter science fiction coverThe December 1951 issue of The Magazine of Fantasy and Science FictionThe October 1951 issue of The Magazine of Fantasy and Science FictionThe February 1951 issue of The Magazine of Fantasy and Science FictionThe August 1951 issue of The Magazine of Fantasy and Science FictionThe June 1951 issue of The Magazine of Fantasy and Science FictionThe April 1951 issue of The Magazine of Fantasy and Science FictionThe December 1950 issue of The Magazine of Fantasy and Science FictionThe Fall 1950 issue of The Magazine of Fantasy and Science FictionThe  Summer 1950 issue of The Magazine of Fantasy and Science FictionThe April 1953 issue of The Magazine of Fantasy and Science FictionThe February 1953 issue of The Magazine of Fantasy and Science Fiction