Okultura: Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

NOVÝ ÆON

San Září - 27 - 2015Comments Off on NOVÝ ÆON

NOVÝ ÆON

Je čas se rodit.

Éterické otisky

Jiří Mazánek Září - 24 - 2015Comments Off on Éterické otisky
Steve Roach: Etheric Imprints (CD, PRO319, Projekt, 2015)

Steve Roach: Etheric Imprints
(CD, PRO319, Projekt, 2015)

Steve Roach: Etheric Imprints (CD)

PRO319, Projekt, 2015
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Steve Roach nás zásobí skoro každý půlrok aspoň jedním albem, abychom měli co poslouchat a také rozebírat a porovnávat, jestli se jeho tvorba vyvíjí dál, když je tak plodný.

U tohoto alba uvádí v bookletu, že na něm pracoval rok. Myslím, že on spíše ve svém studiu, které si přejmenoval z Timeroom na Timehouse – asi je teď mnohem větší – pracuje pořád, vše si nahrává a z toho, co se mu líbí, potom sestavuje nová alba.

Ústřední a první skladba tohoto alba, Etheric Imprints, je půl hodiny dlouhá (29:43). Připadá mi, že se v ní jakýmsi modernějším způsobem hraní vrací ke svým počátkům z doby alba Structures from Silence. Také je pomalá, rozjímavá, s dozvuky tónů. Je hrána na elektrické piano se zastřeným zvukem, intervaly mezi jednotlivými tóny jsou spíše větší, takže připomínají moderní vážnou hudbu a proto má i menší melodičnost. Na rozdíl od Structures from Silence, které jsou prosté, zde máte dojem komplikovanosti a temnější nálady. Skoro se mi až vybavuje odpolední, zamračený den. To podtrhují právě doznívající spodní, temné tóny.

Pokračování →

Nepatrný osudový zvrat

Jiří Mazánek Září - 24 - 2015Comments Off on Nepatrný osudový zvrat
Steve Roach: Skeleton Keys (CD, PRO315, Projekt, 2015)

Steve Roach: Skeleton Keys
(CD, PRO315, Projekt, 2015)

Steve Roach: Skeleton Keys (CD)

PRO315, Projekt, 2015
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Od 70-tých let minulého století sype americký hudebník Steve Roach z rukávu jedno album za druhým, už se ani snad spočítat nedají. Zvykli jsme si na jeho vlastní styl, který se během těchto let vyvíjel k velmi propracovaným skladbám, v nichž se vrstvilo a proplétalo více ploch často do složitých textur.

V poslední době se zdá, že se Roach určitým způsobem ohlíží do minulosti po tom, co vytvořil, k něčemu se navrací a inovuje to. V tom smyslu to platí i pro album Skeleton Keys.

Mnoho kapel bylo tehdy okouzleno německou skupinou Tangerine Dream a jejich analogovými syntezátory a sekvencery. Nejinak i Roach, ovšem vyvíjel se svou cestou, k stále novějším elektronickým zařízením a možnostem. Pronikal hlouběji do podstaty těchto nástrojů a mohl tak postupně vytvořit alba, jejichž hudba působí na lidské vědomí a ovlivňuje emoce.

Na tomto CD nám předkládá sedm obdobně dlouhých skladeb, a osmá poslední A Subtle Twist Of Fate je delší (13:24).

Pokračování →

Od pekla i od ráje mají klid…

Jiří Mazánek Září - 24 - 2015Comments Off on Od pekla i od ráje mají klid…
Mahsa Vahdat: Traces of an Old Vineyard (CD, 2-VLT-15261, Valley Entertainment, 2015)

Mahsa Vahdat: Traces of an Old Vineyard
(CD, 2-VLT-15261, Valley Entertainment, 2015)

Mahsa Vahdat: Traces of an Old Vineyard (CD)

2-VLT-15261, Valley Entertainment, 2015
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Mahsa Vahdat možná nebude u nás známá většímu počtu posluchačů. Také to může být tím, že je z Íránu a ti, kdo poslouchají tradiční perskou hudbu, znají spíše zpěvačky, které interpretují vyloženě etnickou hudbu s lidovými nástroji. Tomuto stylu se právě Mahsa vymyká, ačkoli vystudovala tradiční perský zpěv na univerzitě v Teheránu.

K tomu je třeba říci, že v současné době v Íránu nesmí ženy na veřejnosti samostatně vystupovat, pouze sborově nebo při domácích koncertech. A právě proti tomuto bezpráví začala Mahsa bojovat nejen ve vlastní zemi, ale upozorňuje na tento problém v celém světě. Proslula svou houževnatostí tak, že obdržela i více ocenění za tento neúnavný a někdy i úspěšný boj.

Povedlo se jí to také díky tomu, že skládá vlastní hudbu inspirovanou perskou tradiční, ale zároveň ovlivněnou západními prvky i nástroji. To má odezvu hlavně u mladých lidí v Íránu.

Pokračování →

Chodec po těle Matky

San Září - 21 - 2015Comments Off on Chodec po těle Matky
Ivo Chocholáč: Vezměte mne se sebou, Cesty (Trigon, Praha 2015)

Ivo Chocholáč: Vezměte mne s sebou, Cesty
(Trigon, Praha 2015)

Ivo Chocholáč: Vezměte mne s sebou, Cesty

80 stran, nakladatelství Trigon, Praha 2015, vydání první, brožované

ISBN 978-80-87908-06-8

 

Malé zamyšlení nad krajinou a nejen nad ní. Věnováno živlům.

Neb jest tato knížka určena poutníkům po cestách světa i duše, otevřel jsem sobě Délského potápěče k Hérakleitově řeči [1] (str. 428) abych se podíval na původní zápis zlomku B 123 v jazyce Hérakleitově, když jsem pojednou zahlédl souzvuk mezi slovem filei a filius. V dalším výkladu (str. 269) se dočteme, že φύσις vzniklo jako postverbale, z hotového slovesa φύει prostým odloučením slovesných znaků, a znamená „plodit, vydávat, způsobit“, nebo v ději – kdy sice podmět vykonává (tedy „činný rod“), ale buď na sobě samém (tedy „trpný“, resp. „reflexivní“) či nějakým způsobem ve vztahu k sobě, ve svůj prospěch, tedy tam, kde v češtině používáme zvratné sloveso – znamená „růst, vznikat, narodit se, pocházet, vzmáhat se.“ Jde tedy o růst, nikoliv pouhé množení se a přibývání. Příroda jako to, „co se přihodilo, přírůstek“ a snad i to, „co vzniká bez zásahu člověka“.

Takto se místo úvodu ocitáme filiací rovnou v přirozenosti člověka, který „svými chodidly, v rytmu vlastní chůze, vpisuje do těla naší Matky zvláštní obrazce našich cest“. Chodec po těle Matky s Holí v ruce co opora nebo berla, neb dokonce zbraň. By hook or by crook, říkají Angličané, kdežto my už ne tak magicky „po dobrém či po zlém“. Odvíjející se klikatá cesta, labyrint světa, a uvnitř číhající Mínotaurus, pro jednoho meta s poučením, pro druhého poslední cíl.

Pokračování →

Náboženství a psychoterapie

M. M. M. Září - 21 - 2015Comments Off on Náboženství a psychoterapie

buddhaČeská společnost pro analytickou psychologii – jungovskou psychoterapii ČSAP zve všechny příznivce a zájemce o analytickou psychologii na přednášku pro odbornou veřejnost Gert Sauer: Náboženství a psychoterapie.

Gert Sauer je supervizor, psychoanalytik a psychoterapeut, z vnitřního přesvědčení jungiánský analytik. Pro něj toto znamená přemýšlení nad zázraky duše lidí, zvířat a kosmu. Je přesvědčen, že problémy v individuálních a kolektivních krizích je možné zpracovat pochopením, jednáním a nasloucháním, bojujíc se slepotou sebe samého i ostatních.

big_21243118_0_200-267Pracuje a lektoruje ve Freiburgu v Německu a na Insitutu pro analytickou psychologii ve Stuttgartu. Se svou ženou, Rotraud, se snaží podporovat analytickou psychologii C. G. Junga ve východní Evropě a zároveň rozšířit vzájemné pochopení mezi lidmi ze západní a východní Evropy.

Přednáška a seminář se bude věnovat rozboru náboženství v kontextu lidské psychiky, definicím „zdravého“ a „neurotického“ náboženství aněkterým typům neuroz (Psychoneuroses, Actualneurosis, Socioneurosis). Přednáška bude tlumočena z německého jazyka.

Pátek 9.10. 2015 | 17:00. Divadelní sál kláštera Emauzy | Vyšehradská 49, Praha 2.

Vstupné na přednášku je 100,- Kč | pro členy ČSAP 70,- Kč.

Čas, vrah všech

San Září - 20 - 2015Comments Off on Čas, vrah všech
Petr Stančík: Mlýn na mumie aneb převratné odhalení komisaře Durmana (Druhé město, Brno 2014)

Petr Stančík: Mlýn na mumie aneb převratné odhalení komisaře Durmana
(Druhé město, Brno 2014)

Petr Stančík: Mlýn na mumie aneb převratné odhalení komisaře Durmana

400 stran, Druhé město, Brno 2014, druhé vydání, brožované
ISBN 978-80-7227-358-4

 

Lze-li v naší časnosti nalézti zrozence z rodu Jana Weisse, Ladislava Klímy, Jiřího Karáska ze Lvovic nebo Karla Šarliha?

Petr Stančík. Úmysl přiblížit se k tomuto jeho dílu jsem pojal během čtení rozhovoru s ním jakožto čerstvým laureátem Magnesie Litery za prózu v 11. čísle literárního obtýdeníku Tvaru.

IAO Rozdíl mezi anarchií a řádem se může někdy lišit jedinou hláskou – jako ve slovech doutnák a doutník.

A jestli snad má člověk blíže k anarchii právě proto, že falickou samohláskou „I“ řada začíná, pak femininní samohláskou „A“ je v explozi zplozen celý náš život, ba vesmír, a v posledku se může kochat nadějí, že ta řada skončí neutrálním výkřikem „O!“.

Takový výkřik bylo jistě slyšet i při úsvitu zrození Pána, který se stal Božím pahýlem, uzlem kosmické energie, sukem, jenž zdobí olbřímí ostrev Boží, po níž jako po žebříku za Ním stoupají duše, které On blasonuje co trofeje na Svém erbu.

Thomas de Quincey vnesl do teorie zločinu[1] „vzpurný černý humor s hořkou příchutí (jakýsi druh teroristické činnosti ducha)“,[2] a citovaný Iordan Chimet vidí v Comte de Lautréamontovi umělce-zločince, který se po vzoru svého hrdiny Maldorora sám do něho převlékl: „Maldoror je pekelný umělec, který podobně jako umělec pozemský – jen s jiným záměrem – vyniká v umění ustavičného proměňování.“

Kdo by chtěl vstoupit do nebe trnitou cestou ctností, když se tam může hladce prosmilnit několikrát denně?
– ORDO NOVI ORDINIS

Fantasta Lupin si připravuje svá kriminální čísla na pouťové představení, pro nějž si vybírá do rolí herce a s oponou očekává potlesk. Soudce Lawrence Wargrave, hlavní hrdina věhlasné detektivky Deset malých černoušků Agathy Christie, pojímá zločin jako umělecké dílo: „Chtěl jsem taky spáchat zločin. Uvědomil jsem si, že je to něco jako touha umělce realizovat se, vyjádřit sebe sama. Byl jsem nebo jsem možná mohl být umělcem zločinu…

Pokračování →

Spřízněné weby

Okultura

Portál pro magické aspekty moderních dějin a soudobého umění. Alchymie. Astrologie. Hermetismus. Kabala. Magie. Revue HORUS. Recenze umění, knih, filmů, hudby, interview s osobnostmi české i světové okultury.
Posel: hrs (at) horus (dot) cz

Twitter

    Fotografie

    Amazing Stories: October 1950Amazing Stories: June 1952Amazing Stories: July 1949Amazing Stories: June 1943Amazing Stories: June 1941Amazing Stories: October 1952Amazing Stories: April 1952Amazing Stories: March 1943Amazing Stories: December 1966Amazing Stories: October 1947Amazing Stories: May 1941Amazing Stories: January 1947Amazing Stories: September 1941Amazing Stories: June 1940Amazing Stories: October 1941Amazing Stories: October 1942Amazing Stories: January 1943Amazing Stories: September 1944Amazing Stories: January 1941Amazing Stories: November 1963