Okultura: Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Poselství granitu

Jiří Mazánek Listopad - 25 - 2015Comments Off on Poselství granitu
Martin Nonstatic: Granite  (CD, inre079, Ultimae Records, 2015)

Martin Nonstatic: Granite
(CD, inre079, Ultimae Records, 2015)

Martin Nonstatic: Granite (CD)

inre079, Ultimae Records, 2015
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Autorem alba je holandský hudebník Martin van Rossum žijící v Německu a užívající uvedený pseudonym Martin Nonstatic.

Po nejprve kratších kompozicích a společných kompilacích s jinými hudebníky vydal dvě alba, takže toto je třetí. Je na něm dvanáct skladeb, které mají všechny délku kolem šesti minut, takže celkově trvá album asi 72 minut. Ovšem většinou jsou skladby propojeny a přecházejí nenápadně do sebe.

Během alba se sice styl, do něhož by se daly zařadit, poněkud vyvíjí, protože čtyři první skladby jsou více rytmické, ale dá se říci, že potom jde hlavně o dub, psy-trance, deep techno slash house, místy downtempo i ambient. A právě čtvrtá skladba (Edelbitter 5:50) tvoří jakýsi přechod ke klidnější části alba, většinou bez rytmu, silně sférické, až lucidní, kde je velmi zdůrazněna basová linka a objevuje se hodně dubových pasáží. Ty jsou pochopitelně velmi nahloučeny, není v nich žádný spěch, ale zároveň nejsou statické jako třeba u drones.

Pokračování →

Kůň jest v blaženosti

San Listopad - 17 - 2015Comments Off on Kůň jest v blaženosti
Helena Šmídová: Kolkarty (27 karet, vlastním nákladem, Praha 2015)

Helena Šmídová: Kolkarty
(27 karet, vlastním nákladem, Praha 2015)

Helena Šmídová: Kolkarty

27 karet, vlastním nákladem, Praha 2015, vydání první
Distribuce: ALEMBIQ

 

Na počátku byl – myslím – kruh. Zhruba před třemi lety. Fascinoval mě uzavřený a nekonečný tvar, ve kterém všechny směry vedou dovnitř. Zkoušela jsem do něj malovat leccos – obličeje, krajiny, písmena… časem převážil spíš geometrický přístup – dělení, symetrie, jako bych se chtěla dostat „pod plochu“, k významu. Lákalo mě udělat sérii abstraktního pexesa, ve kterém by se kruh postupně dělil – ale z toho nakonec sešlo, asi mi to přišlo příliš „mechanické“.

Bylo třeba okulturně zapátrati, abychom se dobrali onoho původního významu. Předchůdcem jest tradiční japonská hra se škeblemi zvaná Kai awase, při níž bylo úkolem vyhledávat z hromádky škeblí dvě poloviny, které patřily k sobě. Teprve později se začaly na vnitřní stranu malovat obrázky.

PEXESO je český akronym vzniklý ze sousloví „PEKelně SE SOustřeď“, přičemž tam bylo krásně vpraveno ono cizokrajné „X“, jako třebas u čerta Trepifajxla, jenomže tu nejde o ochmatané a cinknuté mariášky, nýbrž malé kulaté karty, kolkarty, jejichž dohledáním se – podobně jako cvičení vnitřního zraku na tarotových malých arkánách při jejich „hádání naslepo“ – odhaluje současná (ne)rovnováha živlů, tady spíše alchymicko-astrologicky přilnutí k některému z kovů, tinktur, devatera (zde však spíše desatera) planetárních charakteristik.

Pokračování →

Ohromující labyrinty

Jiří Mazánek Listopad - 17 - 2015Comments Off on Ohromující labyrinty
Max Corbacho: Splendid Labyrinths (CD, mc001, maxcorbacho.com, 2015)

Max Corbacho: Splendid Labyrinths
(CD, mc001, maxcorbacho.com, 2015)

Max Corbacho: Splendid Labyrinths (CD)

mc001, maxcorbacho.com, 2015
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Španělský hudebník Max Corbacho z Barcelony se nám delší dobu nepřipomenul, ale to neznamená, že by netvořil. Však na tomto albu pracoval asi 1,5 roku.

Když v roce 1998 vyšlo jeho první album Vestiges, zdálo se nejprve, že jeho tvorba bude nejvíce ovlivněna přírodou, díky jeho rodišti v malé vesničce u moře ve Španělsku. Ale brzy se začal profilovat především jako duchovní skladatel.

A právě hlubší zamyšlení nad životem ho přivedlo k vytvoření tohoto alba Splendid Labyrinths, čili Ohromující, udivující labyrinty, nebo nějak obdobně, jež má vyjadřovat obdiv nad krásou života a všemi jeho různými, složitými, často neproniknutelnými rozumem, oklikami, které on nazval labyrinty, z nichž hledáme cestu. Již názvy jednotlivých skladeb to naznačují.

Stěžejní je jistě úvodní Plynoucí cesta (The Flowing Path 16:37), která je také nejdelší, skoro 17 minut. Však pro cestu užil anglické slovo path, a nikoliv way, které se užívá spíše v duchovním či životním významu.

Pokračování →

Čajové lístky na dně šálku

Jiří Mazánek Listopad - 17 - 2015Comments Off on Čajové lístky na dně šálku
Bruno Sanfilippo: Inside Life (CD, ad 116, ad21music, 2015)

Bruno Sanfilippo: Inside Life
(CD, ad 116, ad21music, 2015)

Bruno Sanfilippo: Inside Life (CD)

ad 116, ad21music, 2015
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Bruno Sanfilippo vystudoval klasické piano v Buenos Aires, ale již dlouho žije ve Španělsku v Barceloně. Po dvacet let skládá hudbu, která má jednak prvky minimalismu, dále moderní vážné hudby, ale protože ho vedle této akustické oblasti zaujala i oblast elektronická, tak také ji ve skladbách využívá. Toto využívání je však nesmírně decentní. Nazval bych to spíše prací se zvukem v různých jeho projevech. Velmi se tak blíží takovým umělcům, jakými jsou Brian Eno nebo Harold Budd. Ale u nich se většinou jedná opravdu především o minimalistickou hudbu.

U Bruna Sanfilippa jde o využití všech prostředků k ponoření se do ticha, zvuku, jeho podstaty a tím i sebe sama. Bylo to slyšet na všech jeho předchozích albech, ale na Inside Life dospěl asi zatím nejdále.

Zvuk je nesmírně přirozený a vy se přirozeně stáváte jeho součástí. Asi jako kdybyste vešli do přírody, kde vás nic neruší a stali se jí samotnou. Je to doslova druh mystického zážitku, který si nemusíte vyvolávat nějakým cvičením, nastane jen samotným poslechem. Najednou prostě cítíte, že jste. A to vás naplňuje radostí, klidem a štěstím. Něco takového se hudebníkovi podaří jen někdy.

Pokračování →

Pacifické hlubiny

Jiří Mazánek Listopad - 17 - 2015Comments Off on Pacifické hlubiny
Urenga: Pacific Depths (CD, gterma046, gTerma, 2015)

Urenga: Pacific Depths
(CD, gterma046, gTerma, 2015)

Urenga: Pacific Depths (CD)

gterma046, gTerma, 2015
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

V našich recenzích švédského vydavatelství gTerma jsme se již setkali s několika alby tohoto hudebníka z projektu Urenga. Používá také pseudonym Indo, ale jinak jde o maďarského hudebníka žijícího v Budapešti jménem András Kiss.

Tentokrát ho zaujal Tichý oceán neboli Pacifik, kam se předtím vypravil pátrat po bájném zmizelém kontinentu Mu. Nevím, jak to probíhalo, protože se tímto tématem a záhadou zabývají vědci již desetiletí. Pro nás je důležité, že výsledkem je toto album Pacifické hlubiny.

Na albu máme sedm skladeb, až na dvě výjimky, přes deset minut dlouhých. Urenga měl asi štěstí, že nezažil žádnou bouři, protože všechny jsou klidné, dalo by se říci v duchu minimalismu, i když ne doslovného. Spíše jde o opakování různých hudebních frází s drobným, občasným vybočením a zase návratem. Jsou využívány měkké rejstříky syntezátorů, občas i samply jemně se vzdouvajícího moře.

Ovšem ve skutečnosti skladby vznikaly v letech 2011-2013 a každá z nich vyšla na jiném albu. Vydavatel je vybral a sestavil z nich toto CD. Pouze poslední, ústřední Pacific Depths, byla složena přímo pro toto album.

Pokračování →

Má pohádka, moje pravda

San Listopad - 15 - 2015Comments Off on Má pohádka, moje pravda
Aniela Jaffé: Vzpomínky / sny / myšlenky C. G. Junga (Portál, Praha 2015)

Aniela Jaffé: Vzpomínky / sny / myšlenky C. G. Junga
(Portál, Praha 2015)

Aniela Jaffé: Vzpomínky / sny / myšlenky C. G. Junga

368 stran, Portál, Praha 2015, vydání první, brožované, cena 569 Kč
ISBN 978-80-262-0803-7

 

V létě roku 1956 padl poprvé návrh Kurta Wolffa vydat duchovní autobiografii C. G. Junga a Jolande Jacobiová doporučila jeho blízkou a dlouholetou spolupracovnici, sekretářku a švýcarskou psychoanalytičku Anielu Jaffé (1903–1991).

Jung byl znám svým odporem k popisování sebe a svého díla před očima světa. Přislíbil teprve po dlouhém váhání a zároveň si stanovil podmínku: kniha bude moci vyjít až po jeho smrti.

Po nějaké době „zpovídání“ a jeho zaznamenávání přišel koncem roku 1957 s návrhem, že bude o svém dětství psát sám, což bylo překvapující vzhledem k faktu, že jej psaní namáhalo a že by nic takového nepodnikl, kdyby to nepociťoval jako „úkol“ z nitra.

„Každá má kniha je vždycky osud. Je v tom cosi nedozírného a já si nemohu nic předepsat nebo předsevzít.“

V dubnu 1958 tak dokončil tři kapitoly o dětství, školním období a letech studií. V lednu 1959 byl na svém venkovském sídle v Bollingenu a když Aniele Jaffé vracel kapitolu O životě po smrti (str. 257n), řekl jí:

„Něco ve mně bylo dotčeno. Vytvořil se ve mně jakýsi vnitřní potenciál a já musím psát.“

Tak vznikla kapitola Pozdní myšlenky, v níž jsou vysloveny ty nejhlubší, i když možná vůbec nejnepřístupnější Jungovy myšlenky (str. 279n).

Pokračování →

Zahrada – Návrat

M. M. M. Listopad - 10 - 2015Comments Off on Zahrada – Návrat

Schránka 01Nakladatelství Kruh ve spolupráci s Klubem Art v Opavě a Knihovnou města Ostravy Vás srdečně zvou na křest knihy Zahrada – Návrat od Jany Richterové.

Kniha bude pokřtěna dne 25. 11. 201517.30 hodin ve společenském sále Knihovny města Ostravy a 2. 12. 2015 v 19 hodinKlubu Art v Opavě.

Opavská spisovatelka představuje po předchozích dílech Lovec a Sféra třetí část své pentalogie Zahrada, tentokrát s podtitulem Návrat. Jedná se o poutavý společenský román s prvky magického realismu a městské fantasy. Knihu vydává s podporou Statutárního města Opavy Nakladatelství Kruh.

Ostravský knižní křest bude spojen s koncertem komorního tělesa Regna Musica řízeného Pavlem Knápkem, slovem provede Magda Bohušová a ukázky z díla přečte herec činohry NDM Miroslav Rataj. Akci pořádá Knihovna města Ostravy a nakladatelství Kruh.

V opavském Klubu Art knihu přivítá návštěvníky publicista, hudebník a pedagog Milan Bátor, hudbou doprovodí studenti Církevní konzervatoře v Opavě. Pořádá Klub Art OKO Opavská kulturní organizace a Nakladatelství Kruh.

Spřízněné weby

Okultura

Portál pro magické aspekty moderních dějin a soudobého umění. Alchymie. Astrologie. Hermetismus. Kabala. Magie. Revue HORUS. Recenze umění, knih, filmů, hudby, interview s osobnostmi české i světové okultury.
Posel: hrs (at) horus (dot) cz

Twitter

    Fotografie

    Amazing Stories: October 1950Amazing Stories: June 1952Amazing Stories: July 1949Amazing Stories: June 1943Amazing Stories: June 1941Amazing Stories: October 1952Amazing Stories: April 1952Amazing Stories: March 1943Amazing Stories: December 1966Amazing Stories: October 1947Amazing Stories: May 1941Amazing Stories: January 1947Amazing Stories: September 1941Amazing Stories: June 1940Amazing Stories: October 1941Amazing Stories: October 1942Amazing Stories: January 1943Amazing Stories: September 1944Amazing Stories: January 1941Amazing Stories: November 1963