Okultura: Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Votevírání ďáblovy škatulky

San Prosinec - 15 - 2014Komentáře nejsou povoleny
M. R. James: Příběhy sběratele starožitností.  Strašidelné spisy I

M. R. James: Příběhy sběratele starožitností.
Strašidelné spisy I

M. R. James: Příběhy sběratele starožitností. Strašidelné spisy I

Edice Pandaemonium
424 stran, Plus, Praha 2014, vydání první, vázané
Ilustrace Jakub Janovský
ISBN 978-80-259-0168-7

 

M. R. James: Výstrahy zvědavcům.  Strašidelné spisy II

M. R. James: Výstrahy zvědavcům.
Strašidelné spisy II

M. R. James: Výstrahy zvědavcům. Strašidelné spisy II

Edice Pandaemonium
352 stran, Plus, Praha 2014, vydání první, vázané
Ilustrace Jakub Janovský
ISBN 978-80-259-0290-5

*

Na samém konci 19. století, v době, kdy vrcholila éra anglických duchařských příběhů, přichází nenápadný gentleman Montague Rhodes James (zkráceně uváděn jako M. R. James, narozen 1. srpna 1862 v Goodnestone, hrabství Kent – zemřel 12. června 1936 v Etonu, Berkshire) anglický povídkář, paleograf a mediavelista, zakladatel tradice anglických duchařských příběhů a uznávaný odborník na staré rukopisy a vysoce postavený učenec, který po večerech toliko pro své potěšení píše strašidelné příběhy. Z pouhé zábavy se však stal literární skvost – James totiž nově definoval klasický duchařský příběh tím, že do něj vložil věrohodné reálie, opravdové násilí, bezmála hmatatelnou zlovolnou hrozbu a krutá, nic nepromíjející strašidla. Tím založil tradici nových duchařských příběhů 20. století a jeho dílem se dodnes inspirují spisovatelé i filmoví tvůrci. První mu vzdal hold sám H. P. Lovecraft, když jej nazval „jedním z mála opravdových mistrů“ a napsal o něm:

„Učenec Montague Rhodes James, děkan koleje v Etonu, věhlasný historik a uznávaný odborník na středověké manuskripty, je nadán téměř ďábelskou mocí evokovat hrůzu pomocí nepatrných náznaků uprostřed prozaického denního života.“

Jinde o něm HPL píše jako o mistru „děsu a obludné vize.“

I když je M. R. James znám především jako autor strašidelných příběhů, jsou jeho odborné práce ve vědeckých kruzích dodnes vysoce ceněné. Vydal například katalogy veškerých rukopisů uložených v knihovnách v Cambridgi doplněné obsáhlými komentáři, publikoval mnoho článků i knih o středověkém výtvarném umění, architektuře a literatuře, přeložil novozákonní apokryfy a přispěl rovněž hesly do biblické encyklopedie Encyclopaedia Biblica (1899-1903). Jako ředitel Fitzwilliamova muzea se zasloužil o získání mnoha starobylých rukopisů a uměleckých děl včetně několika portrétů od italského malíře Tiziana. Za svou práci obdržel čestný doktorát na univerzitě v Cambridge a Oxfordu a roku 1930 britský Řád za zásluhy.

Pokračování →

Zastavení času

Jiří Mazánek Prosinec - 14 - 2014Komentáře nejsou povoleny
Seetyca: Lieder Zum Summen  (CD, gterma038, gTerma, 2014)

Seetyca: Lieder Zum Summen
(CD, gterma038, gTerma, 2014)

Seetyca: Lieder Zum Summen (CD)

gterma038, gTerma, 2014
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

*

Švédské vydavatelství gTerma vydalo nové album německého hudebníka užívajícího pseudonym Seetyca. Před rokem si je vydal ve vlastním vydavatelství mbira records.

Je na něm 16 kratších skladeb, zhruba od 3 do 5 minut, rozdělených do čtyř oddílů vždy po čtyřech skladbách. Nesouvisí to však se čtyřmi ročními obdobími. To zmiňuji proto, že podle názvů jsou náměty všech skladeb přírodní. Nazval bych to jakýmisi zaznamenanými okamžiky, které Seetyca v přírodě prožil. Spíše by se dalo říci, že jde zhruba o čtyři živly – oheň, voda, země, vzduch. Ovšem podle mystické představy o vlastnostech živlů by tomu hudba neodpovídala. Ale myslím, že to není to nejdůležitější.

Pokračování →

Usmíření smyslů

Jiří Mazánek Prosinec - 14 - 2014Komentáře nejsou povoleny
Jason Sloan: Deluge  (CD, gterma039, gTerma, 2014)

Jason Sloan: Deluge
(CD, gterma039, gTerma, 2014)

Jason Sloan: Deluge (CD)

gterma039, gTerma, 2014
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

*

Švédský label gTerma nám opět přispěl nabídkou krásné ambientní hudby. Tentokrát je to americký hudebník Jason Sloan z Baltimore. Zde vystudoval práci s médii a brzy se začal projevovat především audiovizuálními performancemi. Jeho tvorba se zabývá různými aspekty spirituality, počínaje jak životem a smrtí, tak dobou, která mezitím uplyne. Nesnaží se propagovat nějaké náboženství či nauku, hledá spíše to, co všechny tyto duchovní cesty propojuje. Pomocí svých projektů působí na posluchače tak, aby nezažili jen pocit krásné hudby nebo i vizuálního vjemu, ale aby překročili hranice pouze smyslového vnímání a dosáhli i individuálního stavu za ním.

Snad proto nazval svůj projekt, který proběhl v baltimorském Radio Stillstream v roce 2011 a trval 60 minut, Sadayatana. Tento termín se užívá v buddhismu pro šest smyslových orgánů a jim odpovídajícím činnostem. Tedy např. oči – vidění, uši – slyšení, atd. Jinak se však neprojevuje jako člen nějaké buddhistické skupiny.

Ze čtyř skladeb na albu jsou právě první tři živou nahrávkou tohoto projektu. K nim jako epilog přidal závěrečnou skladbu, podle níž pojmenoval celé album.

Pokračování →

Stín arkády

Jiří Mazánek Prosinec - 12 - 2014Komentáře nejsou povoleny
ARC: Umbra  (CD, DiN45, DiN, 2014)

ARC: Umbra
(CD, DiN45, DiN, 2014)

ARC: Umbra (CD)

DiN45, DiN, 2014
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

 

Jenom si připomeneme, že skupina ARC je britské duo šéfa hudebního vydavatelství DIN Iana Boddyho s Markem Shreevem. Oba jsou dlouholetí stoupenci jednak analogových, elektronických zařízení a dále německé elektronické školy 70. let minulého století, jejímž nejhlavnějším protagonistou byla skupina Tangerine Dream. Na každé vystoupení tedy musí vzít tato těžká, masivní zařízeni, na něž živě tvoří. To dává hudbě mnohem lidštější rozměr a větší prožitek jak hráčům, tak posluchačům. Prostě hudba má v sobě pořád tu vřelost a autentičnost toho, že nehrají pouze stroje.

A právě toto album je záznamem živého koncertu z E-Live festivalu z holandského města Oirschot z 19. října 2013. 90 minut koncertu se podařilo sestříhat Marku Shreevemu na 78 minut i s reakcemi posluchačů. Ve studiu byly předem na šest stop sekvenceru zaznamenány základy, k nimž se po jejich vyvolání na koncertě živě hrálo na klávesové nástroje a další elektronická zařízení vytvářející nad nimi vrstvy a plochy. Délka šesti skladeb alba se pohybuje od 10 až po dlouhých 18 minut.

Pokračování →

Ateliér Jiřího Trnky

M. M. M. Prosinec - 11 - 2014Komentáře nejsou povoleny
Trnka: Broučci

Trnka: Broučci

Rozsáhlou výstavu „Ateliér Jiřího Trnky“, která kompletně shrne osobnost plzeňského rodáka a světově uznávaného výtvarníka Jiřího Trnky, vytváří tým špičkových umělců. S autorem konceptu výstavy Janem Trnkou spolupracuje držitel Českého lva za film Alois Nebel Noro Držiak, architekt Miroslav Vavřina, který se naposledy podepsal např. pod instalaci výstavy Bohuslava Reynka, nebo kurátor Marcel Fišer z Galerie výtvarného umění v Chebu. Výstava se otevírá veřejnosti 17. ledna 2015Galerii města Plzně a Galerii Jiřího Trnky a potrvá do 10. května 2015.

Unikátní multimediální výstava je věnovaná dílu a životu tohoto světově proslulého autora animovaných filmů, výtvarníka a ilustrátora a zachycuje v klíčových okamžicích a životních tématech napříč celou jeho životní a tvůrčí dráhou. Kolekce vystavených děl zahrnuje přes tři stovky originálních artefaktů, například původní divadelní loutky z 20. a 30. let dvacátého století, obrazy, grafiky a plastiky, původní filmové loutky, ucelenou sbírku originálních ilustrací, multimediální instalace s motivem životních okamžiků Jiřího Trnky, kolekci digitalizovaných filmů či stylizované kopie filmového, řezbářského a výtvarného ateliéru Jiřího Trnky. Diváci uvidí například klíčové obrazy Betlém, Očarovaný, Trůn, jedinečné plastiky Pseudolus, Prales či sv. Jiří, slavné ilustrace z knih Andersenovy pohádky, Karavana Fimfárum a desítek dalších publikací nebo půvabné filmové loutky z kultovních filmů Staré pověsti české, Špalíček, Bajaja, Ruka a dalších.

Pokračování →

Čas v přesýpacích hodinách plyne pomaleji…

Jiří Mazánek Prosinec - 6 - 2014Komentáře nejsou povoleny
Erik Wøllo & Bernhard Wöstheinrich: Weltenuhr  (CD, DiN46, DiN, 2014)

Erik Wøllo & Bernhard Wöstheinrich: Weltenuhr
(CD, DiN46, DiN, 2014)

Erik Wøllo & Bernhard Wöstheinrich: Weltenuhr (CD)

DiN46, DiN, 2014
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

*

Norský hudebník Erik Wøllo, který kromě více sólových alb také spojil své nápady s jinými, si tentokrát již podruhé vybral německého spoluhráče Bernharda Wöstheinricha. Jejich první album Arcadia Borealis bylo velmi zajímavé.

Na albu Weltenuhr zaujali hned na začátku skladbou Gales, kde Elke Marleen Schumacherová recituje německou báseň od Judith Krafczykové. Věc v instrumentálním ambientu, kde se užívají většinou jen vokální, opakující se samply, takřka nevídaná a krásná díky oduševnělému, ženskému hlasu. Ten se objeví ještě jednou v ústřední skladbě alba Weltenuhr. Zde dokonce krátce zpívá. Vždy se podařil vynikající nápad, který nejen ozvláštnil, ale také se skvěle uplatnil.

Po tomto hojivém úvodu nastoupí velmi rytmická skladba Subgiants. V té se ke konci objevují zajímavé zvukové nápady. Pak přijde nejdelší skladba alba, skoro osmiminutový Oculus s nádhernou flazoletovou kytarou Erika Wølla. Zajímavé je, že ačkoli basu a rytmy hrají syntezátory, máte dojem živého hráče, tak jsou přirozené. Ke kytaře se přidávají táhlé tóny syntezátoru a vlastně rytmická skladba se stává zamyšlenou. Velmi povedené, po celou dobu si udržující stejnou náladu.

Pokračování →

Cosi cizího…

San Listopad - 17 - 2014Komentáře nejsou povoleny
978-80-7207-969-8

Michael FitzGerald: Nacistická okultní válka. Hitlerova smlouva se silami zla (Volvox Globator, Praha 2014)

Michael FitzGerald: Nacistická okultní válka. Hitlerova smlouva se silami zla

248 stran, nakladatelství Volvox Globator, Praha 2014, vydání první, vázané, cena 499 Kč
ISBN 978-80-7207-969-8

*

Michael FitzGerald je historik zaměřený především na německou historii let 1918-1945. Začínal s poezií, krátkými povídkami a non-fiction. Je uznávanou autoritou na Výmarskou republiku a období nacismu a jeho druhá kniha, Adolf Hitler: A Portrait, získala cenu za nejlepší historickou biografii.

V září 2009 vyšla jeho kniha Nacistická okultní válka v nakladatelství Robert Hale. Dále je autorem knih Ragged London: The Life of London’s Poor, Storm Troopers of Satan, American Destiny: From Adam to Obama, The Making of Modern Streatham.

Kniha má famózní fotografické snímky a díky jejímu velkému formátu navíc dobře vyniknou (prameny uvedeny na str. 4).

Hned v úvodu poukazuje Michael FitzGerald na „širokou škálu teorií, které nabízejí okultní výklad nacismu. Tyto myšlenky se začaly vynořovat už ve 30. letech 20. století, ale do obecného povědomí vstoupily a staly se módou teprve o tři desetiletí později díky ohromujícímu úspěchu Pauwelsovy a Bergierovy knihy Jitro kouzelníků.“

V češtině jsme navíc měli možnost číst již řadu knih na toto téma: Nicholas Goodrick-Clarke: Okultní kořeny nacismu (dvě vydání: Votobia, Olomouc 1998 a Eminent, Praha 2008), Nicholas Goodrick-Clarke: Černé slunce (Eminent, Praha 2006), Nicholas Goodrick-Clarke: Hitlerova kněžka (Grada, Praha 2011), Christopher Hale: Himmlerova křížová výprava (Columbus, Praha 2005), Trevor Ravenscroft: Kopí osudu (Eminent, Praha 2003), Trevor Ravenscroft, Wallace-Murphy Tim: Znamení bestie (Eminent, Praha 2003), Peter Levenda: Nesvatá aliance (BB art, Praha 2004) ad.

Pokračování →

Spřízněné webyIndividuální psychopompos k duchovnímu zdraví
KonTakt & InFo: viz About Me

Okultura

Portál pro magické aspekty moderních dějin a soudobého umění. Alchymie. Astrologie. Hermetismus. Kabala. Magie. Revue HORUS. Recenze umění, knih, filmů, hudby, interview s osobnostmi české i světové okultury.
Posel: hrs (at) horus (dot) cz

Twitter

    Fotografie

    Collier, John - Myrrh, Aloes and CassiaSheffield Tram 523Sheffield tram 70Collier, John - Priestess of Bacchus.story cupboardColliers Corner High Street Birmingham 1960's and nowPriestessLilithLilithLilith [detail]Lilith [drawing]John Collier - TriumphSuspense september 1958 volume 1 nr. 2VenusburgerHelmsley War MemorialLilith by CollierVodafone (John Collier), 1 Commercial Road, Bournemouth, DorsetVodafone (John Collier), 1 Commercial Road, Bournemouth, Dorset