Okultura: Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Sonny Halas

M. M. M. Prosinec - 5 - 2016PŘIDAT KOMENTÁŘE

sonny_v_kavarne_svandaKavárna Švanda uvádí ve středu 7. prosince v 18h výstavu Sonny Halas.

Výstavu zahájí Ivo Dostál. Na housle zahraje Ivan Smýkal.

Kavárna Švanda, Pasáž Alfa, Brno.

 

Pouť k Huse aneb Vandrem ku světlu

San Prosinec - 2 - 2016Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pouť k Huse aneb Vandrem ku světlu
M. C. Escher: Relativita

M. C. Escher: Relativita

David Bowie hraje ve filmu Labyrint [1] Jaretha, krále skřítků, do jehož říše, divočiny, zavítá dívka jménem Sára, a samotný pohádkový příběh jest v jádru řadou magických instrukcí k přechodovému rituálu do dospělosti. Jméno krále skřítků lze odvodit od Hareth, tj. „les“, s výslovností Cheret. „J“ a „H“ je přitom zástupné, jak vidíme na příkladu jmen „Josa“ nebo „Hosa“.

Labyrint představuje místo, které sex a smrt obývají společně s troufalou nenuceností. Není to sice úplně stejné, jako když Červená Karkulka vkročí do lesa plného nástrah a zabloudí v něm až ke své Nemesis – vlkovi, obě postavy ale nevinně a ladným způsobem vykročí v soumrak svého dětství a do náručí příšer. Příběh je konstruován tak, že jde o přechod z pohádkového světa do „skutečného,“ avšak jeho „normálnost“ brzo vezme za své, jak je Sára vtahována do víru fantasií jak rozkošných, tak i temných – její pouť labyrintem je víceúrovňová a jednotlivá patra si vzájemně odporují; nelze se v nich chovat analogicky – v každém musí kreativně zápasit o své bytí.

Tento zápas se zcela symbolicky odehrává v nesmírném a snad i nekonečném domě, jak jej vidíme na slavné litografii s názvem Relativita od nizozemského umělce Mauritse Cornelise Eschera, která byla poprvé otištěna v prosinci 1953. Zobrazuje paradoxní svět, ve kterém neplatí normální zákony gravitace. Vyobrazená architektonická struktura se zdá být centrem idylické komunity, kde se většina obyvatel věnuje svým obvyklým činnostem. Struktura má mnoho oken, průchodů a schodišť, a každé z nich mohou používat osoby náležející ke zcela rozličným gravitačním polím.

Pokračování →

Náboženství a počítačové hry

M. M. M. Prosinec - 1 - 2016Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Náboženství a počítačové hry
Cosplay

Cosplay

Další přednášku v rámci Večerní akademie religionistiky bude mít 13. prosince v 17:00 doc. Mgr. Zuzana Kostićová, Ph.D. na téma Náboženství ve virtuální realitě.

6. Transmediální světy:

Transmédia jako mytologie, rituální složka transmediálního komplexu, vztahy k tradiční religiozitě. Další souvislosti (fandom, cosplay, stará rpg, larp).

Místo konání: Velká aula (H109), Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy, Pacovská 350/4, Praha 4, 4 minuty chůze od stanice metra C Budějovická.

Alternativní spiritualita západního původu

M. M. M. Prosinec - 1 - 2016Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Alternativní spiritualita západního původu
Scientologie - Going Clear

Scientologie – Going Clear

Další přednášku v rámci Večerní akademie religionistiky bude mít 13. prosince v 18:30 doc. ThDr. Ivan Štampach na téma Alternativní spiritualita západního původu.

6. Hnutí lidského potenciálu a eklektické směry

Hnutí nového věku, Silvova metoda a navazující skupiny; dianetika a scientologie, nenáboženská spiritualita, spiritualizovaná psychologie.

Místo konání: Velká aula (H109), Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy, Pacovská 350/4, Praha 4, 4 minuty chůze od stanice metra C Budějovická.

Čertovo kopyto

San Listopad - 25 - 2016Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Čertovo kopyto
Robert Erwin Howard: Černý kámen (Laser-books, Praha 2016)

Robert Erwin Howard: Černý kámen
(Laser-books, Praha 2016)

Robert Erwin Howard: Černý kámen

246 stran, Laser-books, Praha 2016, vydání první, brožované, cena 199 Kč
ISBN 978-80-7193-403-5

 

V srpnu roku 1930 napsal Howard dopis do redakce Weird Tales a pochválil aktuální znovuotištění povídky H. P. Lovecrafta Krysy ve zdech a rozpovídal se o poměrně obskurních odkazech na galskou mytologii, která v ní byla zapojena. Vydavatel Farnsworth Wright přeposlal dopis Lovecraftovi, který Howardovi napsal vřelý dopis a brzy nato tito dva veteráni Weird Tales spolu zapředli čilou korespondenci, která trvala po zbytek krátkého Howardova života. Následkem toho se Howard rychle stal členem Lovecraftova kruhu, skupiny spisovatelů a přátel spojených napříč velmi rozsáhlou korespondencí H. P. Lovecrafta, díky němuž se stal místem setkání stejně smýšlejících přátel a povzbuzoval je, aby si vyměňovali povídky, navzájem využívali smyšlené zápletky, děje, předměty, osoby atd., a pomáhali si, aby uspěli u vydavatelů časopisů s fantastickou tématikou.

Howard dostal přezdívku „Two-Gun Bob“ kvůli svým dlouhým výkladům Lovecraftovi o historii svého oblíbeného jihozápadu, a v průběhu pozdějších let přispěl řadou významných prvků do hrůzostrašných povídek Lovecraftova mýtu Cthulhu – počínaje Černým kamenem přispěl svou trochou do mlýna příběhy jako The Cairn on the Headland, Děti noci a Aššurbanipalův plamen. Dopisoval si i s dalšími spisovateli z okruhu Weird Tale, mj. to byl i Clark Ashton Smith, August Derleth a E. Hoffmann Price.

Pokračování →

Víra a klasická fantasy literatura

M. M. M. Listopad - 24 - 2016Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Víra a klasická fantasy literatura
Mordor: Smrt zlata

Mordor: Mord zlata

Další přednášku v rámci Večerní akademie religionistiky bude mít 6. prosince v 18:30 doc. Pavel Hošek, Th.D. na téma Imaginace v pojetí J. R. R. Tolkiena.

V této přednášce půjde o pojetí vztahu mezi literární a duchovní zkušeností, jak se s ním setkáváme v díle J. R. R. Tolkiena.

Místo konání: Velká aula (H109), Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy, Pacovská 350/4, Praha 4, 4 minuty chůze od stanice metra C Budějovická.

Hlas člověka Bubera

San Listopad - 20 - 2016Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hlas člověka Bubera
Martin Buber: Extatická vyznání. Mystická svědectví různých dob a národů (Vyšehrad, Praha 2016)

Martin Buber: Extatická vyznání. Mystická svědectví různých dob a národů
(Vyšehrad, Praha 2016)

Martin Buber: Extatická vyznání. Mystická svědectví různých dob a národů

192 stran, Vyšehrad, Praha 2016, vydání první, vázané
ISBN 978-80-7429-646-8

 

Vyšehrad se soustavně věnuje dílu Martina Bubera (1878–1965), naposledy jsme recenzovali Úvahy o chasidismu (O bráně k činům), a Martinem Žemlou redigovaný svazek s názvem Extatická vyznání vyšel péčí samotného autora poprvé roku 1909. Obsahuje mystické výpovědi o niterných setkáních s Bohem a ve své době byl významným nakladatelským počinem pro svoji touhu vyslovit nevyslovitelné a nejhlubší tajemství své duše.

V jistých aspektech Buber předjímá studii Vladimíra Vondráčka a Františka Holuba[1], pokud jde např. o Annu Vetterovou, když se zajímá, „jak tato žena promlouvá z nouze své blaženosti. Nevím, co je šílenství; vím však, že jsem zde proto, abych naslouchal hlasům lidí.“

Je zde Plótinos, Valentina označuje za „skrytého démona z počátku letopočtu,“ Symeon, Boží přítel a pěvec z Byzance, pasačka Alpais, divoká selská dívka Armelle a další. Nezařadil však do své knihy rozjímání „všechny nesubjektivní promluvy o extázi“, a tak chybějí Filón, Proklos, Kabasilas, Victorinus, Ruysbroeck i Jan od Kříže, Joachim da Fiore, Hadewijch, vizionářský topograf Swedenborg, indická a gnostická díla, jakož i „bohatý materiál slovanských sekt“, a naopak zařadil „několik vyznání anonymních, jež se vzpírají zkoumání“ – jako Zpěv o holém bytí a vize neznámého Vznešeného chlapce. Mistr Eckhart v Kázání 28 o Marii (vita contemplativa) a Martě (vita activa) praví: »Nuže, vraťme se teď k našim úvahám, jak milá Marta a s ní všichni přátelé Boží se starají „o věci“, ale „neulpívají na nich“. A přitom je konání v časnosti stejně vznešené jako obcování s Bohem, neboť nás přiblíží Bohu stejně jak tomu nejvyššímu, čehož se nám může dostati – kromě zření Boha v Jeho holém bytí. Proto Kristus říká: „Staráš se o věci, ale neulpíváš na nich,“ a tím má na mysli to, že se Marta kvůli svým nižším silám trápila a ty jí stály v cestě, neboť jí nebylo dáno těšit se sladkostí Ducha. Starala se o věci, avšak neulpívala na nich, neulpívala…«

Pozoruhodné jest i to, že třebaže Buber uvodil svůj text citátem z díla Mistra Eckharta – paradoxně „má na mysli to, co je bezeslovné“, a přesto zkoumá vox humana –, nezařadil od něj nic.

Pokračování →

Spřízněné weby

Okultura

Portál pro magické aspekty moderních dějin a soudobého umění. Alchymie. Astrologie. Hermetismus. Kabala. Magie. Revue HORUS. Recenze umění, knih, filmů, hudby, interview s osobnostmi české i světové okultury.
Posel: hrs (at) horus (dot) cz

Twitter

    Fotografie

    Sheila St.Clair - Psychic Phenomena in IrelandProf. Keith Simpson - The Mysteries of Life and DeathAngus Black - The Devil's CovenJohn Fairley & Simon Welfare - Arthur C. Clarke's World of Strange PowersSir Walter Scott - Letters on Demonology & WitchcraftSimon Welfare & John Fairley - Arthur C. Clarke's Mysterious WorldDavid R. Wheeler - Journey to the Other SideBrad Steiger - Voices From BeyondPaul Tabori - Harry Price Ghost-Hunter (Dennis Wheatley Library of the Occult)Pauline Saltzman - Strange SpiritsStuart Piggott - The DruidsJohn C. Chadwick - Folklore and Witchcraft in Dorset and WiltshireErich Von Daniken - According to the EvidenceErich Von Daniken - Miracles of the GodsAndrew Tomas - Atlantis - From Legend to DiscoveryPeter Kolosimo - Not Of This World (1971)Peter Kolosimo - Not Of This WorldJ.F. Blumrich - The Spaceships of EzekielMax H. Flindt & Otto O. Binder - Mankind - Child of the StarsErich Von Daniken - In Search of Ancient Gods