Hmota a skutečnost

166
Ashok Prema, Rob Jenkins: Matter (CD, AD Music, AD52CD, 2005)
Ashok Prema, Rob Jenkins: Matter
(CD, AD Music, AD52CD, 2005)

Ashok Prema, Rob Jenkins: Matter (CD)

AD Music, AD52CD, 2005
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Ashok Prema je indický hudebník žijící ve Velké Británii. Již v dětství ho zaujala zvláštní varianta indické filmové hudby, produkované v milionových nákladech, která dostala jméno Bollywood. Jde o střední proud jakési indické pop music se sladkými melodiemi písní krásných zpěváků a zpěvaček, kde texty jsou obvykle o lásce.

Potom však Ashok uslyšel – jako mnoho dalších hráčů elektronické hudby – německou skupinu Tangerine Dream a okamžitě ho okouzlily možnosti syntezátoru. Ten si časem obstaral a začal se na něj sám učit. Pak se dostal mezi vyvolené a skládal pro Bollywood. Nyní vystupuje již 20 let na různých místech Velké Británie s vlastní elektronickou hudbou.

Na tomto albu Matter, Hmota, spojil své síly se zkušeným britským kytaristou Robem Jenkinsem. Je nahráno živě v roce 2002 v Jodrell Bank a věnováno jeho rodičům. Hned se pozná, že Ashok Prema má jiné než západní kořeny. Hudba je spontánní, srdečná a vřelá.

Na albu je 14, většinou kratších, instrumentálních skladeb – až na jednu sedmi – a druhou devítiminutovou, které vesměs přecházejí do sebe. Oba hudebníci využívají také sekvencery a Rob celkem jednoduché programování. Skladby jsou velmi melodické, někdy až rockové a i když názvy jsou tak trochu esoterické, nesnaží se o rozsáhlé, sférické plochy. Jsou to prostě pěkné instrumentální písničky. Střídají se rychlé, rytmické, s pomalými, odpočinkovými, také celkový dojem z koncertu, který není ani hodinový, je svěží, nejste unaveni, naopak cítíte, že je v hudbě radost.

Těžko upozorňovat na některou skladbu extra. Tím, že jsou propojeny, vytváří dojem celkové kompozice. Každý z hudebníků si zasóluje, ale není to předvádění, nýbrž krásná spolupráce. Toto album mě opravdu potěšilo, protože na něm najdete mnoho svěžích míst, jaká bych od skladatele bollywoodské hudby nečekal.

*

© okultura viiiMMxv

Uložit