Jízda červími tunely…

199
Five Thousand Spirits: A Tapestry for Sourcerers
(CD, SM 004, Hic Sunt Leones / Sempiterna Mutatio, 1995)

Five Thousand Spirits: A Tapestry for Sourcerers

CD, SM 004, Hic Sunt Leones / Sempiterna Mutatio, 1995
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

Otevřete se extázi akordu, zapomeňte na diafonické podvědomí. Veliký dar lásky žije ve tvé vizi v souladu s témbrem nepomíjejícího bytostného já.

Five Thousand Spirits přišli s albem A Tapestry for Sourcerers z labelu Hic Sunt Leones v roce 1995 v jeho vedlejší řadě nazvané Sempiterna Mutatio.

Uskupení je to vpravdě mimořádné, protože se v něm sešli pohromadě velcí kouzelníci: Raffaele Serra (digitální a analogové syntezátory, varhany, samply, pásky a elektronika), dále Alio Die aka Stefano Musso (samply, efekty a mix) a nadto skupina Runes Order (elektronika, analogový syntezátor).

Pokud se chcete procházet po tomto malebně protkávaném čalounu určeném pro čaroděje, musíte putovat k původnímu pramenu (v názvu slovní hříčka se slovy sorcerer (čaroděj) a source (pramen), který se ukrývá v posvátné zemi, v zelené krmi, ostny posázené, v knoflících, jež vzbuzují touhu po ztracené rajské zahradě.

Černočerný Onyx představuje nejsilnější kousek z celého alba: tyto černé schody do podsvětí vedou do země snění a snílků… Jemné bzučení & vibrování, provázející celou skladbu, má hypnotizující a uklidňující účinek, i když je zřejmé, že otevírá stavidla čemusi, co do nás vstupuje a mění naši pozornost směrem k obrovskému prostoru za touto bránou…

„Nakonec dorazil k úpatí terasy z černého mramoru… Na širé pláni měsíc ještě protahoval stíny vznosných sloupů, tyčících se z terasy až do oblak. Zachmuřené hlásné věže, jichž bylo bezpočet, neměly střechu…
Nakonec jim v další cestě zabránila obrovská ebenová brána, kterou chalífa hned poznal.
Čekal tam na ně džaur s klíčem v ruce. „Vítám vás!“ řekl jim s příšerným úsměvem…
– William Beckford: Vathek

Dalším zajímavým zdrojem vizí je scéna z Alenky v říši divů Lewise Carrolla, kdy se Alenka setkává s kouzelnou houbou:

„Poblíž rostla veliká houba, skoro tak veliká jako ona. Prohlédla si ji zespoda a z obou stran a napadlo ji, aby se ještě podívala, co je navrchu.
Vystoupila na špičky a nakoukla přes okraj houby a tu se střetla s velkýma modrýma očima Houseňáka; seděl na houbě se založenýma rukama, klidně bafal z dlouhé fajfky a ničeho si nevšímal, ani Alenky.“
Lewis Carroll: Alenka v říši divů

Psychoaktivní nejsou jen houby, ale i hudba. Toto album je v tomto ohledu zcela mimořádné. Je jako létající koberec, na němž letíte do pohádkových krajin cizích a úžasných světů, kde nic není tak jako ve světě našem, všechno zpívá, barevně se proměňuje a metamorfuje, a černý Morfeus vám přátelsky klepe na rameno, jestli jste tu černou pilulku už konečně spolkli. Protože – jízda červími tunely právě začíná!

*

© San
© okultura MMII & 20=