Prague Sounds, 01/11

68

Ve znamení fascinujících ženských hlasů z celého světa, velkých osobností elektronické a soudobé hudby i jazzu, který překračuje hranice svého žánru, začíná za měsíc 1. listopadu 29. ročník mezinárodního festivalu Prague Sounds. Zahájí jej dva koncerty, které nabídnou výjimečné hudební zážitky, navíc v české premiéře - vystoupení křehké i vášnivé mexické písničkářky Silvany Estrady a pocta jedné z největších osobností elektronické hudby, skladateli Ryuichimu Sakamotovi, v podání jeho bývalých spolupracovníků, audiovizuálního umělce Alva Nota a kytaristy a producenta Fennesze. 

Silvana Estrada

Teprve osmadvacetiletá mexická písničkářka a skladatelka Silvana Estrada při své české premiéře 1. listopadu v Rudolfinu nabídne různé podoby své tvorby – od intimních sólových písní až po aranže pro komorní orchestr, včetně části věnované mexickému Dni mrtvých, na který koncert v Rudolfinu připadá, s poctou legendárním mexickým zpěvačkám minulosti.

Ke svým kouzlům na pódiu Silvana často nepotřebuje víc než hlas a kytaru, její jedinečný talent propojovat severoamerickou a latinskoamerickou hudbu rezonuje s posluchači napříč žánry. Odjakživa ji navíc fascinoval jazz a v jejím hlase tak slyšíme i vlivy jejích hrdinek Billie Holiday, Elly Fitzgerald, Chavely Vargas nebo Mercedes Sosy,” zdůrazňuje ředitel festivalu Marek Vrabec.

Na kontě má navíc řadu spoluprací – například s Charliem Hunterem, Devendrou Banhartem či skupinou Snarky Puppy. Zároveň Silvana Estrada přijíždí do Prahy se svým novým albem Vendrán Suaves Lluvias, které vyšlo letos 17. října.

Alva Noto & Fennesz

Jedna z nejvýraznějších osobností elektronické hudby a uznávaný audiovizuální umělec Alva Noto spolu s kytaristou a producentem Fenneszem uvedou poprvé u nás 3. listopadu v prostoru ARCHA+ poctu skladateli Ryuichimu Sakamotovi. Ryuichi Sakamoto, který zemřel v roce 2023, byl skutečným inovátorem ať už jako skladatel nebo jako umělec elektronické hudby. Mezi nejvýznamnější z jeho spoluprací patří dlouholetá společná tvorba právě s Alva Notem, například na filmu The Revenant, nebo spolupráce s rakouským kytaristou a producentem Fenneszem. Nyní někdejšímu kolegovi oba tito umělci vzdají poctu projektem Continuum, jenž bude pokračováním experimentálních cest, na které se se Sakamotem vydali. „Navíc nebude chybět ani tým scénografů, světelných a zvukových designérů, kteří vytvoří pohlcující multimediální zážitek,” dodává dramaturg festivalu Guy Borg.

Celkově festival Prague Sounds do 19. listopadu nabídne deset pozoruhodných koncertů.

„I letos se držíme naší základní zásady, že poskytujeme bezprostřední, ryzí hudební zážitek, nablízko, v intimní atmosféře festivalových sálů pro soustředěné návštěvníky, a to bez ohledu na žánr. Myslíme si, že tento tradiční formát naplněný novým obsahem v době hromadných akcí s velkoplošnými obrazovkami nabývá na o to větší hodnotě,” zdůrazňuje Marek Vrabec.

Arooj Aftab

V Praze vedle výše uvedených umělců vystoupí také zpěvačka snoubící pákistánskou hudbu s jazzem Arooj Aftab a špičková jazzová zpěvačka Cécile McLorin Salvan. Poprvé do České republiky přijede americké perkusivní těleso Sō Percussion s průkopnickou skladatelkou a zpěvačkou Caroline Shaw. Působivou audiovizuální show přiveze také hudební experimentátor Oneohtrix Point Never. Kurt Wagner, frontman legendárních Lambchop, představí kapelní tvorbu v intimním pojetí – pouze za doprovodu pianisty Andrewa Brodera. Nate Smith, jeden z nejvlivnějších a nejuznávanějších bubeníků nejen v jazzové sféře, přiveze do Prahy s kvartetem s baskytaristou Michaelem Leaguem ze Snarky Puppy svůj sólový projekt. Prague Sounds také pokračují v uvádění objevů současného britského hip hopu – tentokrát s trinidadským rodákem Berwynem. Před ním zahraje berlínské energické jazzové Moses Yoofee Trio.

Kurátorskou štafetu večera Choice po loňské Katarzii převezme český rapper a producent Idea, který v rámci večera Idea’s Choice představí svůj výběr třiceti umělců. Jako hlavní hvězda vystoupí kapela Champion Sound, která pouze při této příležitosti zahraje s početným ansámblem – s dechy KYX Orchestra a smyčcovou sekcí Unique Strings. Poprvé takto zazní naživo jejich debutové album Stash Box. Pozvání přijali také MCs James Cole, Rest, MC Rene z Berlína. Večer Idea´s Choice vedle této sestavy nabídne objevy místní scény, brněnské Laokoon, navíc s hosty Blue Uandi, Slav, Fæ Bestia, BoLs/sLoB. Samotný Idea vystoupí jak s Champion Sound, tak i s Laokoon.

Přesný program a vstupenky jsou v prodeji na www.praguesounds.cz.

 

Videoklipy:

 

Program Prague Sounds 2025:

1. 11. 2025, Rudolfinum
Silvana Estrada
Poprvé v ČR

3. 11. 2025, ARCHA+
Alva Noto & Fennesz: Continuum
Česká premiéra

4. 11. 2025, Lucerna – Velký sál
Arooj Aftab

5. 11. 2025, Divadlo X10
Lambchop

7. 11. 2025, La Fabrika
Sō Percussion & Caroline Shaw
Sō Percussion poprvé v ČR

8. 11. 2025, Lucerna Music Bar
Nate Smith

10. 11. 2025, Nová Spirála
Oneohtrix Point Never, live video by Freeka Tet

13. 11. 2025, La Fabrika
Idea’s Choice

Champion Sound’s Stash Box LIVE feat KYX Orchestra & Unique Strings & guests: James Cole, Rest, MC René, Idea a další. Support: Laokoon & guests (Blue Uandi, Slav, Fæ Bestia, BoLs/sLoB)

16. 11. 2025, Lucerna Music Bar
Berwyn + Moses Yoofee Trio
Poprvé v ČR

19. 11. 2025, Lucerna – Velký sál
Cécile McLorin Salvant