Přízrak temnoty Johna Coultharta

387
John Coulthart

První ilustrací Johna Coultharta byla práce na albu slavné britské psychedelické skupiny Hawkwind Church of Hawkwind v roce 1982. Od té doby se objevil jeho design a ilustrace na obalech vinylů, CD a DVD, čítaje v to např. Cradle of Filth, Alana Moorea & Tima Perkinse, Stevena Severina a pionýra hudby čtvrtého světa Jona Hassella. Udělal řadu skvostných návrhů i pro český label HORUS CyclicDaemon, naposledy CD album Silence & Strength s názvem Das Haus Zur Letzten Latern – A Tribute To Gustav Meyrink, věnované – jak napovídá sám název – dílu Gustava Meyrinka, českému čtenáři dobře známého. John pravidelně přispívá do časopisu Arthur.

John Coulthart s Davidem Brittonem vydal pro Savoy Books sérii komiksů Lord Horror ‚Reverbstorm‘; dostalo se mu i pochybného vyznamenání za předchozí titul nakladatelství Savoy, ‚Hard Core Horror‘ 5, který byl britským soudem prohlášen za obscénní. Má v plánu vydat s Alanem Moorem i novou komiksovou sérii ‚The Soul‘ (From Hell, V for Vendetta).

Jako návrhář knih a ilustrátor pokračoval John v práci pro Savoy Books a v roce 2003 navrhl obal pro známou knihu Thackery T Lambshead Pocket Guide to Eccentric and Discredited Diseases, kterou vydali Jeff VanderMeer a Mark Roberts.

John Coulthart, H. P. Lovecraft: The Haunter Of The Dark And Other Grotesque Visions

Johnovy práce byly recenzovány nebo se objevily v následujících médiích: Rapid Eye, Critical Vision, Clive Barker’s A-Z of Horror, EsoTerra, CNN.com a v Channel 4 v televizní sérii Banned in the UK. Žije a pracuje v Manchesteru (UK).

Je třeba se tu zmínit i o knize John Coulthart, H. P. Lovecraft: The Haunter Of The Dark And Other Grotesque Visions. Předmluvu a traktát ‚Velcí Staří‘ napsal Alan Moore. Kniha vyšla v roce 2006 u nakladatelství Creation Oneiros s novým designem a novými ilustracemi včetně dříve nepublikovaného oddílu Alana Moorea ‚Velcí Staří‘. Český překlad názvu této povídky HPL jeví četné variace, jako např. Přízrak temnoty nebo Zjevení ze tmy. Obsah knihy je následující: Úvod Alana Moorea, Přízrak temnoty, Volání Cthulhu, Hrůza v Dunwichi, Velcí Staří: Evokace Alana Moorea, Lord Horror (vydaný česky péčí nakladatelství Volvox Globator).

Jeho ilustrace k dílu HPL jsou nebezpečně živé, evokující atmosféru hrůzy a rozrušující mysl, neboť má mimořádný dar vykreslit bytosti z okruhu mýtu Cthulhu i prostředí jeho povídek.

„Už dlouhé měsíce, ne-li roky, jsem neviděl takovou vytrvalou a pečlivou práci s tužkou a tuší, detailní a puntičkářskou, jako vidíme na ilustracích Johna Coultharta. Je přesvědčivým příkladem potřeby tvořit a touhy šokovat citlivost svého publika přízračnými tématy spojených s horečnatým a fantasmagorickým talentem.“
– Burne Hogarth

Uvidíte to na několika zde uvedených ilustracích k recenzované knize, ostatní si můžete prohlédnout na stránkách Johna Coultharta. Kniha je dostupná u amazon.com nebo při troše štěstí i jako levnější antikvární kus u abebooks.com.

*

© John Coulthart
© okultura, MMX

Uložit