Tichý zdroj

179
Sync24: Source
(CD, INRE 024, Ultimae Records, 2008)

Sync24: Source

CD, INRE 024, Ultimae Records, 2008
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

Tak tu máme zase jedno pěkné ambientní album, které je zároveň velmi relaxační, až meditační, a přitom naprosto osobité. Podivný pseudonym Sync24 patří Danielu Ringströmovi z obdobně orientovaného dua Carbon Based Lifeforms.

Na albu máme 11 skladeb o délce mezi pěti až osmi minutami. Určitým způsobem nám hudba symbolizuje a nabízí jakousi cestu do našeho nitra, při níž se můžeme poznávat. To však již záleží na vás. Můžete skladby také poslouchat ve chvilce ztišení jako zvukovou kulisu.

Názvy některých skladeb nabádají k něčemu víc, ale jiné jsou spíše slovními kombinacemi a nepředstavíte si nic konkrétního.

Po mém podrobném poslechu si myslím osobně, že stojí za to si při něm prožít svůj vnitřní výlet, cestu za svou mysl, dostat se do jiného stavu vědomí (pokud třeba jste Trekkies, pak oceníte borgovskou skladbu pro úl, mrazivé mBorg). Je to něco zcela jiného než složité vrstvy Steve Roache.

Zde jde často o velmi jednoduché melodie a rytmy, místy až minimalistické. Když je za nimi plocha, není nikdy složitá, ale vždy na správném místě a velmi emotivně působivá (srv. Source [album edit]). Skladby nejsou stejné, avšak je v nich jakési opakující se působení osobnosti autora, které se mu tam podařilo vložit.

Jsou využity pouze elektronické nástroje, různé druhy syntetizátorů a zřejmě zvukových smyček, drones, občas i přírodních zvuků a velmi působivá je recitace nahraná pozměněným hlasem a šeptaná. Nádherné jsou měkké, sametové hluboké tóny, které často vytvářejí rytmus.

Nechte se hudbou unášet, odevzdejte se jí, umožněte představám, aby k vám přicházely. Nemá smysl vysvětlovat, co by asi mohly skladby vyjadřovat, je to stejně vždy individuální, ale dopřejte si opravdu klidný, nerušený poslech a ponoření se.

Pak jistě oceníte nespěchání, pozastavení toku hudby a mnoho dalších maličkostí, které tvoří z tohoto alba ambientní skvost.

© Jiří Mazánek
© okultura, MMX

*