Posmrtné hudební pátrání

165
Cymphonic & Vintage H: Post Mortem Investigations
(CD, DB033-2010, Databloem, 2010)

Cymphonic & Vintage H: Post Mortem Investigations

CD, DB033-2010, Databloem, 2010
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

Nové album hudebníka Stanleye Swinkelse, který užívá uměleckého jména Cymphonic, vytvořil společně se svým otcem (Vintage H). Ten přinesl nápad i navrhl, jak to uskutečnit a celou tvorbu syna vedl. Zřejmě vše vzniklo z jeho vlastní zkušenosti, neboť dlouhá první skladba zpracovává zážitek klinické smrti.

Její půlhodina je rozdělena do čtyř částí – Prázdnota, Étér, Astrál a Návrat, zhruba o stejné délce, snad mimo kratší druhé. Samozřejmě, že by se dalo rozebírat z duchovního hlediska pojetí obsahu a rozdělení těchto částí, ale to je, myslím, zbytečné, neb je to individuální záležitost ovlivněná i různými náboženskými představami.

Z hudebního hlediska je zde vyjádřena cesta duše či vědomí pomocí ruchů, hlasů, letu tunelem, volnosti prostoru, zážitků bez těla, blaženosti atd. Proto se později ke zvukům přidává velmi harmonická hudba využívající hodně hluboké tóny, plynutí, andělské zpěvy, modlitby, recitace tibetských manter s jemnou zvonkohrou a hlubokými údery a zajímavým chřestěním (nejvydařenější ambient), krásnou elektronickou tánpúrou v astrálu a určitou symbolikou času při Návratu. Je to zvukově velmi zajímavá koláž, ale je třeba si ji prožít poslechem, popis slovy ji nevyjádří.

Cymphonic vytvořil úžasné album Phonema Sacrata.

O něco kratší druhá skladba Notturno (čili Nokturno) je rozdělena do tří částí – Večer, Noc, Svítání, tentokrát obdobné délky. Večer je docela v rychlém tempu, v podstatě minimalistický, Noc s odbíjením času, cikádami a procházkou pomalým spočinutím a Svítání – nejprve s podvodními zvuky a občasným slovem, přecházející do plochy naléhavě se přibližující a vzdalující a vyúsťující v kohouty, ptáky a ticho. Konec tedy poněkud popisný, ale jinak album zajímavé hlavně námětem, protože dohromady jde o dvě odlišná témata. Takže nejvíce lze ocenit práci se zvuky a jejich míchání s hudbou pro vyjádření obsahu.

© Jiří Mazánek
© okultura, MMXII

*

Uložit