Dotyk ducha a imaginace

55

Steve Roach & Jeffrey Fayman with Robert Fripp & Momodou Kah: Trance Spirits (CD)

Steve Roach & Jeffrey Fayman with Robert Fripp & Momodou Kah: Trance Spirits (PRO00135, Projekt | Tranceportation, CD)

7 skladeb, PRO00135, Projekt | Tranceportation
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

*

Když pomalu přicházel čas připravovat v mysli útržky k sestavení žebříčku nejlepších počinů v roce 2002, tak zatímco na poli alternativního popu jsem měl pro tu chvíli už jasno (Sumerland: Sivo), pak v ambientu jsem váhal. S tímto počinem to vzalo rychlý konec.

Trance Spirits od Steve Roache, Jeffreyho Faymana, Roberta Frippa a Momodou Kaha totiž představuje další stupeň v ryze tribalistických ambientních plochách. Tohle úžasné seskupení umělců předvádí výsostné vykročení do budoucnosti akusticky-fúzované elektronické hudby.

Pět ze sedmi skladeb pohání komplex zničujících autentických afrických perkusí, na něž Fayman a Kah hrají pomalu se formující groove trance skladby. V protikladu k tomu se užívají smyčky, které mají evokovat potřebnou náladu, Trance Spirits je skutečné časové kontinuum, s neznatelným vývojem uvnitř skladeb. Objímají je šamansko-harmonické, trans vzbuzující zvukové plochy Roache – podmalovávané Frippem na třech skladbách, čímž vzniká kombinovaný efekt neotřelých prvotních sil přírody s probublávajícím proudem bohatých a neustále se přesouvajících textur.

Duchové se zdají být neúnavní na úvodní skladbě Taking Flight, aby nás uvedli do změněného stavu, vířením hypnotických bicích, vířením surrealistických zvukových textur. Je to rituál Gnawa z pochodní osvíceného náměstí v Marrakeshi? Nikoliv, toto je daleko mysteriosnější ritus, střídající prastaré i moderní hudební prostředky k překlenutí vrstev vědomí. Jeffrey Fayman přidává extatický rytmus zahraný ručně na bubny, asistoval mu přitom Mamodou Kah. Společně tak mísí africké, arabské a středovýchodní zvuky netradičním způsobem, evokují mnohovrstevnou sílu bubeníků z Burundi nebo kruh hráčů na djembe, ozvláštňují je svými vlastními blýskavými spirálami.

Trance Spirits (16:44) jde v patách nahrávce z roku 2000, A Temple In The Clouds, na níž Faymanovu práci se syntezátorem překrýval předtím nahranými kytarovými texturami Robert Fripp. Kytarista skupiny King Crimson na ní přimíchal některé ze svých proslavených signatur – smyčky zvukových ploch své frippertroniky, a totéž udělal i v případě této nahrávky, tady se však jeví jako textury jenom pod třemi skladbami. Steve Roach přidal většinu ambientu, rovněž i kytarových, syntezátorových a četných dalších organických zvukových zdrojů. Tok interakce mezi Roach a Faymanem, který už s Roachem spolupracoval při natáčení stejně jako na koncertech. Tichý drift mezi šlapajícím groove.

Ralph Prata: Trance Spirits

Frippem okořeněná Off Spring usnadňuje posluchači uvolnit se ve snivém rozpoložení, dokud neutuchající elektronický puls Seekers neiniciuje průchod labyrintem. Faymanova zkušenost s psaním hudby pro hollywoodské atrakce dobře posloužila i tomuto projektu, propůjčuje mu filmovou hloubku. Dobře sedne jako doprovodná sekvence improvizovaných sól ke scénám a desorientujícím snům právě tak, jako k nekonečně komplikovanějším vizím posluchače, který se vydává na svou vlastní cestu transem. Nebo Rok koně (Year of the Horse, 13:34)!

Stranou by neměla zůstat ani poznámka o nádherném designu bookletu. Pár slov o autorovi krásných jedno- nebo tříokých duchů, s nimiž se vydáváme na dobrodružství duchovních rejů.

Ralph Prata sídlí v horách Adirondack Mountains ve státě New York. V roce 1978 začal tvořit skulpturální betonové rytiny. Vytvořil si svoji vlastní směs z písku, agregátů a cementu, sám si i dělá betonové bloky. Tyto pevné bloky, vyrobené v potřebné velikosti nebo tvaru, Prata rukou obrábí.

„Mé rytiny nutně nedokumentují obzvláštní životní cestu, nevyprávějí příběhy. Jsou spíše dotykem ducha a imaginace, dovolují nám najít naše vlastní vize.“
– Ralph Prata

Symboly a návrhy jeho rytin jsou inspirovány hudbou. Každý kus je vytvořen a usměrněn prostřednictvím spontánního a improvizačního procesu. Ve chvílích tvoření, provázejí ho na této vizuální cestě různé zvuky, vibrace a texty z různých hudebních kompozic — pracuje s nevědomým a neznámým, zdánlivě prastaré obrazy z minulosti i současnosti se otevírají a zjevují v jeho díle. Všechny jsou co do designu originály. Doporučujeme navštívit jeho stránky, podívat se a – zakoupit!

Jedno z dosud nejlepších alb Steve Roache: pamlsek pro uši & ducha!

*

 

© San
© okultura, MMII

Uložit