Vydat se za portál

71
David Parsons: Portal
(CD, gterma063, gTerma, 2022)

David Parsons: Portal

CD, gterma063, gTerma, 2022
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

David Parsons je příkladem člověka, na němž se demonstruje to, že má-li se ve světě prosadit talent, ať je odkudkoli, tak se to stane. Zatímco si žil na Novém Zélandě, pro dost lidí u nás v ráji, a byl bubeníkem v jazzové kapele a myslel si, že to je jeho osud, tak osud vše obrátil na ruby. Bubnování ho přestalo bavit, chtěl hrát na nějaký melodický nástroj, ale nešlo mu to. A tehdy přijel na Nový Zéland Ravi Šankar. Do poloprázdného sálu se přišel podívat i Parsons. Když uslyšel sitár, byl ztracen. Naprosto tomu rozumím, já totiž zažil to samé.  Hned si nástroj pořídil a začal se na něj sám učit. Když po sedmi letech přijel za skutečným učitelem do Indie, mohli se všichni uválet smíchy a celou dobu ho odnaučovali, co se sám naučil.

Ale v Indii se stala další osudová věc a zároveň paradox – poprvé tam uslyšel syntezátor. A to bylo druhé oslovení. Jak se vrátil domů, hned si ho také pořídil. A protože neměl žádné hudební vzdělání, začal na něj experimentovat. Tehdy už byl známý tím, že pro americké vydavatelství Celestial Harmonies pořídil na cestách po světě sedmnáctidílný opus The Music of Islam, ale i nahrávky z Kambodže, Vietnamu, Indonésie a Himálaje. Tyto tzv. exotické zvuky ho inspirovaly k využití na jeho prvních nahrávkách Tibetan Plateau a Himalaya, jimiž proslul v oblasti new age jako meditačními.

Když zjistil, že toto je jeho parketa, tak během dalších let vydal mnoho obdobně orientovaných alb, a to nejvíce u švédského labelu gTerma, kde dostal volnou ruku, sen každého hudebníka. I toto album zde bylo vydáno v roce 2022.

Portál je něco jako předsálí, zde je myšlen jako úpatí pohoří Himálaje a má vyjadřovat symbolicky život, pocity a vůbec vše, co se odehrává v této oblasti světa.

Sedm středně dlouhých skladeb je velmi podobně minimalisticky zaměřeno a každá jinak sugestivně působí na sluch a srdce posluchače. Parsons má bohaté nápady, které se neopakují a neunavují. Vždy překvapí zase něčím novým, barevnějším a zvukově obohacujícím. Využívá nejen různé druhy syntezátorů, ale i samply terénních, přírodních a tradičních zvuků.

Toto album svědčí o tom, že nápady stále srší a jistě nás na dalším albu opět překvapí něčím novým.