Druhá tvář

199
SecondFace: Transitions (CD, gterma053, gTerma, 2017)

SecondFace: Transitions

CD, gterma053, gTerma, 2017
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Album Transitions je opět tzv. projektem neboli sólovou prací dánského autora, pod jehož pseudonymem SecondFace se skrývá Frank Vilbaek Jensen.

Ten se léta zabývá elektronickou hudbou, takže album je pojato zcela v tomto duchu.

Autor uvádí, že 12 dlouhých skladeb je inspirováno dánskou přírodou, jejími čtyřmi ročními obdobími, stavy jeho mysli a zkušenostmi z elektronické hudby.

Názvy skladeb vyjadřují jakousi vnitřní cestu rozvoje člověka. V hudbě se mísí více stylů, což však nenarušuje celkovou jednotu alba a jeho působení. Z počátku a potom opět na konci je to hlavně ambient.

Pomalé, nespěchající plochy bez rytmu jsou krásně melodické a zklidňující. V průběhu alba se začíná objevovat hlavně dub se svým silným echem a opakováním hudebních frází, občasnou stejně rozmazanou recitací a transem.

Ten umocňuje techno rytmus, který vše dostává do taneční polohy. Ovšem tento rytmus není agresivní, tvoří ho spíše tóny než perkuse a po celou dobu udržuje ono hypnotické působení. Dá se též říci, že ve skladbách je i něco z psy-trance, obdobného jako v goa, ač jsou ale krátké. V každé z nich je nějaký jiný zajímavý nápad. Tak vám to techno potom vlastně ani nevadí, protože stále je co poslouchat.

Do podstaty Jensenova projektu musíte proniknout opakovaným poslechem. Pak zjistíte, že vše zde má své místo a po celou dobu jde o spočinutí.

Uložit