Věčné bdění D. Ž. Bora

643
Vladislav Zadrobílek (*14. listopadu 1932 – †11. prosince 2010)

Drahý příteli, měsíční bratře,

vešel jsi dne jedenáctého měsíce prasince – snad by se ti líbilo i prastaré hruden -, dne orámovaného číslem magické expanze, bránou zvíci tvé lichosti – neb jak věříme, že sudý do království nebeského nevkročí – do věčného bdění, abys byl v přítomnosti tváře Boží, z níž ses nikdy příliš nevzdálil.

Trochu se mi to zadrhlo za hrdlo, když jsem byl o tvém průchodu branou zpraven, a přemýšlel jsem, co jsem v ten den všechno dělal. Pamatuji si, jak jsme se potkali poprvé a rozmlouvali o našem přibývání světla.

V následujících letech jsem se zájmem sledoval, co se rodilo ve tvé nakladatelské dílně, jíž jsi vyměřil jméno trojúhelné, a vnímal celé tvé předcházející (s)tvoření z dob méně nakloněných tvému talentu co daru našeho nebeského Otce. Občas jsem zíral, co z tebe vypadlo.

Po H. R. Z. jsi byl mým (byť nikdy nevyřknutým) druhým mentorem a stále si připomínám úchvatné myšlenky a zjevení z tvé Abecedy stvoření (1993), jež nám připomněla mýtoetymologickou logogenesi, komentáře k alchymickým traktátům z knižnice, která těžko najde obdobu napříč celým světem, sledovali jsme tě – po boku Gustava Meyrinka – na cestě k nadsmyslnu (Bdělost, toť vše!, 2003); vešli jsme ku obraně Umění do Alchymické tvrze (1992), a v ní sledovali záhadné výjevy ze Zrcadla alchymie (1994). Přivedl jsi k sobě duchy a obcoval s nimi: Karel NeprašMichael RittsteinVladimír Kokolia, Ladislav KlímaJosef VáchalVladimír BoudníkVítězslav NezvalPierre de Lasenic a další nejmenované, přesto nezapomenuté. Kam až (jsi) došel, to(s) tam našel! Občas na prahu vznešena (1997), dnes už však daleko za ním.

Věřím, že tvé tělo jest prosto batek a jsi čist, připraven k průchodu do dalších síní. Váha z péřové koruny bohyně Maat se jistě ani nezachvěla, Thoth nestačil zapisovat, Anúp ti poklepával na rameno a Velká požíračka přijala blahosklonně z tvé levice pamlsek. Dorůstající luna se ti stala bárkou Raovou a svých 78 jar jsi vyložil jako tarotové listy ve své poslední divinaci.

Po stříbrné stezce kráčíme za tebou vstříc zlatému králi,

Měsíční bratrstvo ☾ ...

*

Uložit