Jak nahoře, tak i dole

602
Ian Boddy: As Above So Below
(DiN51, CD, DiN, 2016)

Ian Boddy: As Above So Below

DiN51, CD, DiN, 2016
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

Na svém nejnovějším albu se britský hudebník Ian Boddy zřejmě inspiroval Smaragdovou deskou Herma Trismegista, jak tomu napovídá název As Above So Below, v překladu Jak nahoře, tak i dole. Samozřejmě se tím míní stejné uspořádání makrokosmu nahoře a mikrokosmu lidského těla dole. Jinak ale obsah nijak nepřibližuje a nevysvětluje. Ten sám není ani příliš dlouhý, jen šest skladeb a 39 minut.

Jak víme, tak Ian Boddy se zabývá elektronickou hudbou již od roku 1983, kdy byla ve Velké Británii v počátcích a on se podílel na jejím rozvoji. Velmi ho inspirovala německá kapela Tangerine Dream, ostatně jako mnohé další a hlavně analogová elektronická zařízení, jimž zůstal věrný. Ta umožňují hudebníkovi zasahovat aktivně do hry, takže není naprogramovaná a tím ji činit vřelejší a osobnější. Právě z těchto důvodů si v roce 1999 zakládá vlastní label DiN Records, na němž vedle sebe a spolupráce s jinými vydává též další takto zaměřené hudebníky.

Při poslechu tohoto alba mám poct, že se nějak liší od těch předcházejících. Místy jsem měl pocit až jakési pohádkové hudby, alespoň u počátečních skladeb.  Hudba je nějak klidnější a niternější. Čtvrtá skladba Shrine (08:16) a pátá The Thaumaturge (06:12) trochu vybočují obvyklým využitím sekvencerů, ale ani ty nejsou nikterak dravé. Zato závěrečná One Day (05:15) je oproštěná od všech zbytečných ozdob, má v sobě zvláštní patos a naději.

Myslím, že Ian Boddy opět moc dobře věděl, jak sestavit působivé album.

 

 

Uložit