Jákobův elektrický žebřík

222
Robert Rich: Electric Ladder
(CD, SP009, Soundscape Productions, 2006)

Robert Rich: Electric Ladder

CD, 7 skladeb, 55:16, SP009, Soundscape Productions, 2006
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

Po většinu roku 2005 Robert Rich laboroval s vážným pořezáním šlach pravé ruky, kvůli níž musel podstoupit několik operací, aby se v co nejvyšší míře podařilo obnovit její hybnost. Více na blogu zřízeném samotným Robertem jako součást domácích webovek.

Během jeho rekonvalescence vyšly desky natočené ještě před neštěstím (dříve recenzovaná Echo Of Small Things a druhá spolupráce s Ianem Boddym Litosphere), a tak Electric Ladder je první hudební vlaštovkou po návratu na hudební scénu.

Vzhledem k závažnosti postižení ruky si tento Kaliforňan i přes maximální péči lékařů bude muset k budoucí práci najít novou cestu a čerstvá deska je toho prvním důkazem.

Znovu je vsazeno na kartu analogové elektroniky. Tam, kde dříve vládly akustické perkuse, dnes pulsují znovuvzkříšené sekvencery, jež stále v mnoha ohledech nezměněný (zasněná steel kytara, řada známých barev v Richově melodickém toku) ambient posunují až k hájemství kapel okolo Groove Unlimited, to znamená k dědicům berlínské školy analogového kouzlení. Dalším zajímavým momentem alba je hostování Paula Hansona a Harouna Seranga, jež obohatili sound alba o zvuk fagotu, soprán saxofonu a akustické kytary.

Díky zdravotním komplikacím by člověk čekal spíše zachmuřenou dumku, opak je ale pravdou. Nadýchané pulsy vřelé analogové elektroniky spolu s celkově projasněnou atmosférou nahrávky odkazují až k podobně optimistickému období počátku devadesátých let minulého století, kdy na svět přišla alba Geometry nebo obě společná dílka se Stevem Roachem SomaStrata. Takový druh ambientu plní jak funkci relaxační, tak splňuje vysoká měřítka na uměleckou kvalitu nahrávky.

*

© okultura, MMVI & MMX


Uložit