Podivné entity

233
Amir Baghiri & Nimh: Entities
(CDr, SILENTES 20060609, 2006)

Amir Baghiri & Nimh: Entities

CDr, 4 skladby, 71:44, Silentes, 2006
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

Máme před sebou kooperaci Amir Baghiriho s Italem Giuseppem Verticchiem alias Nimh, nekorunovaným kmotrem italské ambientně elektronické scény, jenž veškeré domácí dění zaznamenává na svých stránkách.

Deska Entities byla natočena již před třemi roky a vyšla jen v omezené edici, distribuovaná přes domácí stránky obou interpretů. K reedici dochází v těchto dnech a i teď se bude jednat o sběratelský artefakt – venku je totiž pouze 120 kusů! Na obalu CD-R je malba nazvaná „Entity“ od kalifornského umělce Lance Greena.

Na ploše více než sedmdesáti minut máme co dočinění se čtyřmi osm až dvacet tři minuty dlouhými kompozicemi v etno-ambientním duchu. Když hledáme stylového příbuzného, tak prvním vytane na mysli je samozřejmě maestro Steve Roach (tentokrát v novějším etnickém zabarvení alb série Fever Dreams s charakteristickými hady didgeridoo, zpěvy exotických duchovních písní a perkusivními rytmy). Do toho Nimh přidává jemné, elektronicko industriální podtóny, jež se uvnitř skladeb pomalu proměňují v atmosférické relaxační pasáže.

Všechny skladby jsou v podstatě malými sonickými dobrodružstvími, během nichž se vynoří spousta zajímavých okamžiků. S každým poslechem se mohou objevovat další a další. To u náladotvorného ambientu není vůbec špatná vizitka.

*

© okultura, MMVI & MMX