Jane Mallory Birkin: astroportrét

92

Anglo-francouzská filmová i divadelní herečka, modelka, režisérka, skladatelka a zpěvačka Jane Mallory Birkin se narodila 14. prosince 1946 v 15 hodin 15 minut v Londýně. Většinu svého života prožila ve Francii. Otec byl důstojníkem válečného námořnictva, matka herečka. Rodina je umělecky založená, starší bratr Jane Andrex je úspěšný filmový režisér a scénárista.

Ač narozena v Anglii, v roce 1968 přesídlila do Francie, kde se stala francouzskou občankou a prožila tam nejplodnější a nejúspěšnější část života. Když její londýnskou nativitu přeložíme do Paříže, zjistíme, že ascendent se téměř nezměnil, posunulo se jen medium coeli bod společenské integrace a osvobodilo se od saturnského tísnění.

Jane Birkin se narodila po zatměních Slunce i Měsíce, což dodává jejímu životu na dramatičnosti. Zatmění Měsíce se navíc dotýká jejího uranského nekonvenčního a svobodomyslného ascendentu. Uran je v opozici na Slunce v sedmém domě, což přináší boj za osobní nezávislost. To se projevilo zejména v jejím dlouhodobém tvůrčím, ale komplikovaném vztahu se Serge Gainsbourgem. Mars v sedmém domě hledá společníka na výboj a odboj, potřebuje sparingpartnera. Merkur Prométeus v šestém domě hlásá, že Jane nebyla nikdy bezduchá barbína. Venuše Jitřenka ve stejném poli se realizuje v umělecké činnosti. Natočila bezmála sedmdesát filmů a vydala devatenáct hudebních alb. Rozsáhlost katalogu a oblíbenost veřejnosti podtrhuje Jupiter, který je s ní v konjunkci a Neptun.

Recenzent vzpomíná na její vystoupení v Praze, kde se bez obav pohybovala mezi tradičními šansonovými polohami, folkem s otisky keltské a také arabské hudby, a velmi jemně elektronikou podpořeným softrockem, aniž by ji hudební podklad byť jen na minutu nechal na holičkách nepřesvědčivosti. Venuše s Jupiterem jsou ve vztahu s Plutonem, zde hledejme její atraktivnost. Stala se sex symbolem sedmdesátých let, přes svoji téměř chlapeckou postavu. Bylo to také tím, že v té době ze svého šatníku vyřadila podprsenku a nasadila téměř průhledné halenky, což bylo v té době docela odvážné.

Asi nejtíživější je pozice Saturnova na imu coeli, ale i to má své klady, taková osoba se pohybuje v dost nebezpečném prostředí,ale Saturn ji chrání, poskytuje pevnou půdu pod nohama, takže všemi dobrodružstvími a svody nakonec projde bez závažných škod. Jde tu také o zodpovědnost. Jane je humanitární a ekologickou aktivistkou, je ochránkyní zvířat, politicky stojí nalevo, vystupuje proti krajní pravici. Je nositelem francouzského Řádu za národní zásluhy a Řádu umění a literatury.

Kariéra Jane Birkinové začíná v roce 1964, kdy Uran přechází její Lunu. Vynořuje se uprostřed „swingujícího Londýna“, seznamuje se s Johnem Barry skladatelem filmové hudby, který se o něco později stává jejím o sedmnáct let starším manželem. Mihne se nejspíš díky němu ve filmu Fortel a jak ho získat. Uran je v kvadratuře na Slunce, nová životní cesta je nastoupena. Následuje slavná mysteriózní Antonioniho Zvětšenina, kde hraje mladinkou blonďatou modelku. Diváci zahlédnou na okamžik její nahý klín. Je z toho pěkný skandál, ale také proslulost. Pluton směřuje do kvadratury vůči jejímu Slunci. Následují dva avantgardní filmy, díky nimž točí film Slogan s textařem, skladatelem, režisérem a hercem o osmnáct let starším Sergem Gainsbourgem. V realitě ztělesní příběh onoho filmu, stanou se z nich milenci a stráví spolu dvanáct divokých ale tvůrčích let. Pluton je v přesné kvadratuře vůči jejímu Slunci. Co ty dva mohlo k sobě přitahnout? U ní je jeho Pluton v trinu na její Venuši. Osudový vztah, který rozvine její ženskost a tvůrčí schopnosti. Jeho medium coeli a Saturn na jejím Slunci ji přivádí do náruče slavného a milovaného umělce, bohéma, miláčka Francie židovského původu, stává se středem pozornosti nejen uměleckého světa. U něj je to jasné. Její Pluton a Neptun ve vztahu k jeho Slunci ho okouzluje, konečně má partnerku, která ho nejen inspiruje, ale také s ním spolupracuje. Její Slunce na jeho mediu coeli to je krásná ozdoba.

V prosinci 1968 spolu natočí působivou eroticko-milostnou baladu „Je t’aime moi non plus“ česky „Miluji tě, já ale ne“. Text i hudba jsou jemné, rafinované a plné básnických obrazů (ty jsi vlna, já pustý ostrov). Co ji ale proslavilo je vzdychání, které navozuje pocit, že při natáčení si zpěváci pěkně užívali sexu. Píseň napsal Gainsbourg původně pro Brigitte Bardot, ale ta odmítla její zveřejnění a její tehdejší manžel chtěl nahrávku koupit, aby se nedostala na veřejnost. Birkinová později prohlásila, že když tu nahrávku slyšela, rozhodla se, že ji natočí znova už jen proto, aby ji nemohla natočit žádná jiná. Píseň byla pro tzv. obscenitu zakázána v radiích některých zemí, přestože kromě Francouzů textu nikdo nerozuměl, ale díky vzdychání se stala obrovským hitem. Hrála se i u nás na diskotékách. Po singlu vyšlo jejich stejnojmenné album, které bylo vřele přijato jak kritikou tak posluchači. Je to jejich hvězdná hodina. V jeho narozeninovém horoskopu nacházíme zatmění Měsíce v konjunkci s Uranem a Jupiterem. U ní je ročním horoskopu Pluton v přesné kvadratuře vůči Slunci, život se náhle a bezprecedentně mění. Luna v konjunkci s Uranem a Jupiterem, což bývá zvěstovatelem nečekaného a olbřímího úspěchu.

Jejich spolupráce trvá až do Sergeovy smrti v roce 1991, přestože ho v roce 1980 opustila pro jeho opilství a násilnické chování, Neptun rozčarování se blíží k jejímu Slunci. Gainsbourg jednoduše slávu neunesl. Byla to ale láska až za hrob, ještě na smrtelné posteli kreslil její portrét. Několikrát jí sliboval manželství, ale nikdy slib nesplnil, přestože mu dala dceru Charlottu. Zemřel 2. března 1991.

Jane se v roce 1981 za přechodu Neptuna přes její Slunce vdává podruhé Jaquese Doillona, filmového režiséra a scénáristu. S ním má třetí dceru Lou, zpěvačku, herečku a modelku. Spolupráce s Gainsbourgem pokračuje. Po jeho smrti se vztah mezi manželi ochlazuje, Doillon nedokáže soutěžit s jejím žalem po Sergeovi a tak se v roce 1993 rozcházejí. Pluton s Neptunem se v progresích přes svůj pomalý pohyb dostávají do těsného vztahu s mediem coeli a imem coeli, které zde symbolizuje rodinný život.

V roce 2002 je jí diagnostikována leukémie. Pluton překračuje její descendent. V nativitě vidíme náznaky onemocnění ve vztahu Jupiter a Venuše se silně postaveným Plutonem. Neptun signalizuje vrozené nebezpečí zákeřných chorob. Aby toho nebylo málo, koncem roku 2013 končí sebevraždou její první dcera Kate, úspěšná módní fotografka. Jane se stahuje do ústraní. Saturn v ročním horoskopu je v imu coeli, které symbolizuje rodinu a tranzituje přes šťastnou konjunkci Jupitera s Venuší.

Počátkem letošního roku se její zdravotní stav horší, Neptun kvadrátem na Slunce vysává její životní síly, nakonec je 16. července nalezena mrtvá ve svém bytě. Příčina smrti nebyla oznámena. Následuje pohřeb téměř státní.