Poselství granitu

201
Martin Nonstatic: Granite (CD, inre079, Ultimae Records, 2015)
Martin Nonstatic: Granite
(CD, inre079, Ultimae Records, 2015)

Martin Nonstatic: Granite (CD)

inre079, Ultimae Records, 2015
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Autorem alba je holandský hudebník Martin van Rossum žijící v Německu a užívající uvedený pseudonym Martin Nonstatic.

Po nejprve kratších kompozicích a společných kompilacích s jinými hudebníky vydal dvě alba, takže toto je třetí. Je na něm dvanáct skladeb, které mají všechny délku kolem šesti minut, takže celkově trvá album asi 72 minut. Ovšem většinou jsou skladby propojeny a přecházejí nenápadně do sebe.

Během alba se sice styl, do něhož by se daly zařadit, poněkud vyvíjí, protože čtyři první skladby jsou více rytmické, ale dá se říci, že potom jde hlavně o dub, psy-trance, deep techno slash house, místy downtempo i ambient. A právě čtvrtá skladba (Edelbitter 5:50) tvoří jakýsi přechod ke klidnější části alba, většinou bez rytmu, silně sférické, až lucidní, kde je velmi zdůrazněna basová linka a objevuje se hodně dubových pasáží. Ty jsou pochopitelně velmi nahloučeny, není v nich žádný spěch, ale zároveň nejsou statické jako třeba u drones.

Rytmus je lenivý, plouživý, někdy až vytváří tajemnou náladu. Občas jsou využity samply i drones, ale jen průběžně, ne po celou skladbu.

Skladby samy jsou velmi nápadité, každá má svůj osobitý ráz a občas se dostávají až do meditativních poloh. A také je v nich jakási jemnost, i při využití rytmu.

Toto album se prostě povedlo, protože po celou dobu neztratilo svou zvláštní, vtahující atmosféru, patrnou zejména u titulní a nejpovedenější skladby Granite (6:12).

Za zmínku stojí také zajímavé fotografie detailů ploch skal ze severního Rakouska, které pocházejí od autora alba a inspirovaly ho při tvorbě.

Uložit