Světlo Boží

248

2-VLT-15248LRGDivna: In Search of Divine Light

(CD, 2-VLT-15248, Valley Entertainment, 2014)
Distribuce: Horus CyclicDaemon

Většina křesťanské hudby, kterou v Evropě posloucháme, je ovlivněna katolickou církví. Lze zaslechnout starou hudbu od chorálů přes gotiku a renesanci až hlavně k baroku.

Trochu protestantské hudby je z Německa, Anglie a severských zemí. I zpracování mnohých umělců vycházejí z této tradice, jako třeba rekviem a žalmy. Již méně můžeme slyšet hudbu pravoslavné církve, a to většinou ve zpracování obvykle romantickém od známých ruských a bulharských skladatelů.

O to vzácnější je hudba řecké ortodoxní církve, anebo písně z tradice východní větve křesťanských církví. A právě to je obsahem tohoto krásného alba, které nahrála srbská zpěvačka Divna Ljubojevič za doprovodu vlastního sboru Melodi, což znamená melodie (v množném čísle).

Divna, která většinou užívá jen své křestní jméno, vystudovala konzervatoř i hudební akademii v Bělehradu a stala se sbormistrem. Protože ji však zajímal ortodoxní křesťanský a byzantský zpěv, školila se ještě několik let v klášteru nedaleko Bělehradu. Již v 18 letech vedla Bělehradskou pěveckou společnost jako nejmladší v její historii. Ovšem vedle toho především zpívala.

Její hlas je tak přirozeně krásný a přesvědčivý, že proniká až do srdce posluchačů. Však ji také hudební kritici považují za jednu z nejlepších zpěvaček duchovní hudby na světě. Od 21 let začala se svým desetičlenným sborem Melodi koncertovat po celém světě s obrovským úspěchem. Na svém kontě má již 18 alb.

Na album In Search of Divine Light si vybrala 15 písní byzantského, ruského, srbského a bulharského ortodoxního zpěvu. Všechny byly nahrány v Bělehradu, v klášteru Vávedenje.

Při poslechu k vám světlo Boží vskutku přichází.

*


© okultura, iiMMxv

Uložit