Listopadová země

181
Aqua Dorsa: The November Earth (CD, gterma025, 2014)
Aqua Dorsa: The November Earth (CD, gterma025, 2014)

Aqua Dorsa: The November Earth (CD)

gterma020, gTerma, 2012
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

*

Toto je druhé  a jistě poslední album tohoto italského dua, které mixoval Enrico Coniglio, protože druhý člen Gianluigi Gasparetti neboli Gigi, užívající pseudonym Oöphoi, v roce 2013 zemřel.

Již na prvním albu Cloudlands jsme si mohli všimnout zaujetí severskými, ledovými krajinami, jejich tichou krásou a křišťálovým prostředím, odrážejícím se i ve zvucích nástrojů. Také 11 skladeb tohoto alba přináší něco obdobného, vždyť listopadová zem je již chladná. Pohleďme na názvy skladeb v překladu – Chladné slzy I (Cold Tears 19:18) a II (Cold Tears II 7:57), Mráz I a II (Frost I 3:17, Frost II 8:39), Umírající slunce (The Dying Sun 5:16). Nic z toho rozhodně není příliš povzbudivé a nepůsobí teple.

Úvodní skladby alba také vyvolávají spíše smutnou, ani ne nostalgickou, až tísnivou náladu. Přitom se hudebně pracuje s velmi jednoduchými prostředky. Nejspíše je to sólový, ostře pronikavý křišťálový zvuk skleněných zvonů, skoro bez doprovodu vzdáleného syntetizátoru. Tak je tomu až do poloviny čtvrté skladby Chladné slzy, kdy se pozadí začne zesilovat a nabývat převahy. Tato skladba je nejdelší na albu, má 19 minut, ostatní jsou kratší, různé délky. Syntetizátor se svým zvukem spojuje se skleněným zvonem a vytváří mu basový spodek skoro v unisonu. Od páté skladby Mráz, jako by začínala další část alba, spíše s temným zvukem, zřejmě půjde o nějaké samply zvonů, a to vše je více experimentální práce se zvukem až k osmé skladbě Yellow Spots.

Od ní začíná velmi zajímavá a harmonická  hudba, která má v sobě jemné, pavoučí nitky tónů. Můžeme ji nazvat třetí částí alba s dalšími dvěma osmiminutovými skladbami Pulse of the Earth a Cold Tears II. Nad nepohnutým, chvějivým dronem se vynořují zvláštní, chřestivé zvuky a posléze pomalá melodie. V Cold Tears II se vše jakoby zastavuje a dostává rysy Enových počátků díky občasným tónům piana. Toto spočinutí doplní již jen jakýmsi vydechnutím kratičká, závěrečná skladba Abyssos. Celé album je zvukově velmi propracované a dalo by se zařadit spíše do moderní, vážné hudby.

Uložit