Až ke kostrám listů…

204
VelgeNaturlig: Húmus (CD, gterma031, gTerma, 2013)
VelgeNaturlig: Húmus
(CD, gterma031, gTerma, 2013)

VelgeNaturlig: Húmus (CD)

gterma031, gTerma, 2013
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

*

Tak tady máme dalšího tajemného hudebníka, který užívá pseudonym VelgeNaturlig, slovní hříčka v němčině znamenající „přírodní výběr“. Jde o Portugalce jménem Ivo S., jehož hlavními zájmy jsou spirituální, gnostické a prapůvodní tajné rituály z galaktických oblastí a původem z hvězd.

Toto zajímavé album si (mezi jinými) sám vydal u Galdor Technologies již před devíti lety, ale znovu mu je remasterované vydal švédský label gTerma s krásnými, přírodně laděnými fotografiemi Johana Rehna, kde velkou roli hraje světlo a stín.

Na albu je jedenáct skladeb, dlouhých kolem šesti minut, jen dvě jsou přes deset minut. Ty dvě dlouhé pracují hodně spíše se zvukem a dozvukem, ale mně osobně připadají zajímavé na začátku, potom už ztrácejí na vnitřním napětí. Zato ty ostatní v sobě mají velké množství zvukových nápadů a překvapení. Využívá se dronů, tajemných zvuků, šeptání, velké představivosti, pocitu různých druhů živlů – z toho vyplývají i některé názvy, např. Vodní kámen (Waterstone 5:52), Zelený kámen (Greenstone 10:10), Dech stromů (Breath Of Trees 4:13) atd. Velmi se tu pracuje s tichem, pauzami, vzdálenými a blížícími se zvuky, jakoby kapkami vody dopadajícími v jeskyni, valící se zvukovou plochou atd. Takže více než hudba jsou to různé zvukové krajiny. To skvěle demonstruje právě třeba skladba Breath of Trees, kde se doslova cítíte jak v lese, nebo Thunder (5:06), kde je k vyjádření hromu užito tibetských puklic a zvonečků drilbu, což vše doprovází alikvotní chór mnichů.

Je to vynikající zvuková práce, ač názvy skladeb jsou občas nepřeložitelné, asi jako jméno autora. Zároveň má v sobě album jakousi majestátnost a vznešenost. Konec  – skladba Věčný vděk (Eternal Gratitude 4:49) – je nejkratší a nesmírně klidný.

Poslechněte si a prožijte toto album.

Uložit