Nadčasová mysl

180
Geigertek: The Timeless Mind (CD, AD Music, AD75CDr, 2010)
Geigertek: The Timeless Mind
(CD, AD Music, AD75CDr, 2010)

Geigertek: The Timeless Mind (CDr)

AD Music, AD75CDr, 2010
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

Tak na úvod nejprve malá filosofická poznámka, kterou si nemohu odpustit.

Nad názvem alba The Timeless Mind (Nadčasová mysl) jistě většina esoteriků zajásá, ale musím je zklamat, protože je to z filosofického hlediska pojem poněkud si protiřečící. Mysl buď je, a pak existuje v čase, nebo není, a tehdy je bezčasí, v němž nemůže existovat.

Ale autor měl dle mého „na mysli“ spíše vědomí, které existuje i po smrti fyzického těla, věčné bytí v nás, které je nad myslí. Odhlédnu-li tedy od této nepřesnosti, čekal bych nějakou mystickou, sférickou, rozjímavou hudbu, zasahující hluboko naše nitro, které díky ní poznáváme. I taková místa se tu sice objevují, ale více jde o tzv. atmosférický ambient, případně jsou tu místa blížící se třeba tvorbě Iana Boddyho.

Pod pseudonymem Geigertek se skrývá britský hudebník Neil Fellowes, a toto je jeho druhé album u vydavatelství AD Music, které vychází po dvou letech. Přesto již si získal značné úspěchy i v Evropě.

David Wright ho přijal do své kapely Code Indigo.

Na tomto albu je devět celkem obdobně dlouhých skladeb. Již podle názvů je jasné téma – co bude po smrti fyzického těla.

Názvy skladeb i hudba dávají naději, že to nebude žádný konec. Není však úplně jednoduché zařadit hudbu do nějakého stylu. Objevují se new age pasáže, potom velmi melodické, až písničkové motivy, dále hodně rytmická místa, samozřejmě také jakési sférické výlety, nicméně album není rozervané – „každý pes jiná ves“.

Ústřední skladba alba The Timeless Mind je velmi veselá a rytmická, stejně tak trochu v obdobném duchu Spirit Walking (Procházka Ducha). Závěrečná The Gift of Goodbye ve swingovém rytmu zřejmě měla být vtipná, ale nějak mi taková nepřišla. Porovnáme-li toto album s obdobným Post Mortem Investigations od dua Cymphonic & Vintage H, je vidět, že představy se mohou lišit. Většinou totiž jde opravdu jen o představy. V podání Geigerteka jsou docela rytmické a veselé.

Uložit