V xylému antihmoty

229
Aes Dana: Perimeters
(CD, inre045, Ultimae Records, 2011)

Aes Dana: Perimeters

CD, inre045, Ultimae Records, 2011
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

Nejnovější album francouzského hudebníka Vincenta Villuise, který si říká Aes Dana, přináší 11 skladeb. Ty jsou nejprve zajímavé svou zvláštní tajemnou melodikou, neuspěchaným rytmem a až chytlavostí při poslechu. Daly by se zařadit pod příjemný chill out. Pak se zvolní v downtempo a od šesté skladby nastoupí psytrance.

Po krátkém relaxačním náběhu v nich nastoupí silně zdůrazňovaný rytmus až diskotékového typu, který skladbu udržuje ve svižném tempu. Je tu ovšem celkem úspěšná snaha zpracovat každou skladbu jinak, takže se nenudíte a ještě si zatančíte. Čili tato hudba není k rozjímání či vnitřním výletům za sebepoznáváním, ale k odreagování a uvedení se spíše do jakéhosi radostného opojení. Závěr je ovšem zklidňující, až kosmický. To je hudební nirvána.

Vincent Villuis vytvořil určité komerčně zajímavé album, byť není laciné svými prostředky a zpracováním. Osobně mě nejvíce zaujala první skladba Anthrazit, na níž jako jediné se podílel Field Rotation. Ve skladbách využívá inteligentně samplů akustických nástrojů, hlavně strunných, zde houslí. Jinak pracuje především se syntetizátory a programováním.

Zkuste si tedy zatančit.

© Jiří Mazánek
© okultura, MMXII

*