Zlověstné Oko mrklo…

288
Chaoticum: (Psycho) Log: Y
(HCD 09, HORUS CyclicDaemon, 2007)

Chaoticum: [Psycho] Log: Y

CD, 16 skladeb, HCD 09, HORUS CyclicDaemon, 2007
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

Existence experimentálního dark-ambientního projektu Chaoticum sahá do roku 2004 do amerického Beaumontu. Ten se však svého albového debutu dočkal teprve nyní, a to díky brněnskému vydavatelství HORUS CyclicDaemon, které se ve své ediční řadě zaměřuje především na tituly s hmatatelnější, spirituálně orientovanou myšlenkovou stopou.

Výrazně okultistické a hororové vyznění alba, nabízí kromě rytmických vzorců, strašidelných hlasů či melancholických tónů piana, nezvyklé hudební dobrodružství, a je pro ediční záměr brněnského labelu záležitostí přímo signifikantní.

O mnohém jakoby vypovídala již „jména“ jednotlivých členů seskupení – The Reverend Dann Kriss, Silent Soror Krystalis, Hugh Jorgan, The Mad Cellist a Uncle Jesse. Zásadním se však zdá být především umělecký koncept Chaoticum, načrtnutý již dříve na řadě demonahrávek či skladbách, vydaných na několika samplerech.

„Je to neuvěřitelné, síla přítomnosti je zde… Nespoutaná trvalost bytí… Hrozivá zrůdnost vědomí čehosi, jednou probuzeného, se nemůže nikdy vrátit zpět.“ Slova evokující šílenství oscilují mezi napůl pomateným hlasem [Ancient Hollow, 3:56] a explicitním elektronickým soundem nahrávky, která jakoby proplouvala někde mezi obsedantní psychedelií The Legendary Pink Dots, neuroticko-esoterickou nonšalantností Coil či mrazivými rituály skandinávských Coph Nia.

Z přediva těchto potemnělých zvukových pavučin, pohybujících se nezřídka v jistém bludném kruhu – jakoby skutečně někde uprostřed mezi manifestujícím řádem a chaosem – vystupují dvě písně inspirované životem a dílem H. P. Lovecrafta – The Calling of CthulhuEsoteric Order of Dagon, především však krásná neoklasicistní skladba Tykie-Soo, evokující tvorbu seskupení jako Amber Asylum či Arcana.

Nahrávka, která svoji zvláštní melancholickou-hororovou náladou upoutá možná spíše hudebně neohraničené vyznavače tajemna a neuchopitelna než náročnější posluchače, je vydána v podobě skvostně provedeného třípanelového digipaku, jak je tomu ostatně v případě HORUS CyclicDaemon již dobrou tradicí.

Složeno, aby se stalo „kultivovanou“ elektronikou, a toto první vydání mistrů „nova et rara“, skupiny Chaoticum, bude výzvou posluchačům a milovníkům ritualistického dark ambientu, cestovatelům po strašidelných psychedelických krajinách mysli a právě tak i praktikům chaos-mágie.

Vychází jako luxusní limitovaná edice 500 kusů digipaku, návrh vytvořil renomovaný umělec John Coulthart, vytištěno na papírech Rives Tradition 320g/170g; obsahuje navíc extra kapsu s plakátem.

*