Klidný bod otáčejícího se světa

166
Robert Scott Thompson: At The Still Point Of The Turning World (CD, HYP2547, Hypnos, 2005)

Robert Scott Thompson: At The Still Point Of The Turning World (CD)

12 skladeb, 69:05, HYP2547, Hypnos, 2005
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

*

Dalším z řady muzikantů, kteří zasvětili svoji tvorbu té nejpomalejší nezávislé muzice, je v Kalifornii narozený a v Atlantě v současné době žijící skladatel Robert Scott Thompson. Řediteluje zde „Center for Audio Recording Arts“ (CARA) na School of Music University státu Georgia.

Vedle této jistě záslužné akademické aktivity se již od poloviny osmdesátých let realizuje také jako univerzální hudebník. K tomu si založil label Acourant Records. Nejdříve se na několika albech (Deeper In The Dreamtime, The Strong Eye nebo Shadow Gazing) prezentoval v poloze současné vážnohudební moderny s velkou příměsí elektroniky.

V polovině devadesátých let se poprvé výrazně namočil v ambientních vodách (The Silent Shore, Frontier nebo Music for A Summer Evening), aby posléze ke konci milénia překvapil několika ryze experimentálními elektro-akustickými alby (The Vivid Air či Acousma).

Klidná síla v základu elektronického ambientu s řadou dalších akustických instrumentů ale nakonec zvítězila. Důkazem budiž společné album s Jamesem Johnsonem Forgotten Places i sólovky Sidereal a po třech letech pauzy poslední At The Still Point Of The Turning World.

Robert poprvé vydává na prestižním ambientním labelu Hypnos a dostává se tak do vybrané společnosti, která čítá takové osobnosti dnešní ambientní scény, jakými jsou Vidna Obmana, Saul Stokes, Jeff Greinke nebo Jeff Pearce.

Dvanáct skladeb nese stopy všech zásadních etap, jež má pan profesor za sebou. Ambientní základ desky se v mnoha skladbách především první poloviny alba střetává s rukopisem současné klasické moderny, cítíme profiltrovanou příměs akustických nástrojů, abychom nakonec tichou nejistotu vybalancovali v závěrečném uklidnění na konci alba.

Na první poslech vás deska zřejmě do kolen nedostane. Stejně jako pověstná „femme fatale“ vyžaduje plnou oddanost a připravenost vyrazit neprobádanými tichými stezkami za skrytými melodiemi a svébytnou atmosférou. Ta námaha za to stojí. Dnes, když píšu tuto recenzi, poslouchám CD již po dvanácté a stále znovu se dostávám do vrstev, které jsem v minulých posleších nepostřehl. Jsou dobrodružství, jež strhnou svou živelností a novátorstvím. A také si můžeme užívat plnými doušky precizní hodinářskou práci korunovanou povedeným tancem mezi stylovými šuplíky a na závěr naplněnou hodnotnými hudebními nápady.

Deska At The Still Point Of The Turning World je přesně tímto případem: univerzitní profesor Robert Scott Thompson a jeho poslední album je jímavou šachovou partií v ambientním stylu.

© okultura, MMVI & MMX

*

Uložit