Nové příběhy kultů a řádů

197
Za Frûmi: Legends (Act 3) – Cults
(WAER013, CD, Waerloga 2009)

Za Frûmi: Legends (Act 3) – Cults

CD, 11 skladeb, 48:10, WAER013, Waerloga Recs.
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

Za Frûmi: Legends (Act 4) – Orders

CD, 11 skladeb, 49:52, WAER014, Waerloga Recs.
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

*

O Waerloga Records už byla řeč na okultuře. Jejich unikátní rozkročení mezi fantasy/new age tématy a dark ambientem dokumentují i dvě nová alba tohoto vydavatelství, Simona Kölleho a Simona Heatha. Třetí a čtvrté pokračování svých legend věnovali kultům a řádům.

V loňském roce jsem vám referoval o projektu Abnocto Simona Kölleho, poloviny projektu Za Frûmi, který vede společně se Simonem Heathem, tentokrát se podíváme na jejich společné snažení.

Kooperace obou pánů se datuje do roku 2000 a hned od začátku bylo zřejmé, že se pánové budou věnovat tématům, které je zajímají, a to je fantasy svět plný imaginace a vlastních složitých světů. Přesto svými kompozicemi (překvapivě) nezabředli v banálních rádoby romantických vodách, kterými jsou jinak fantasy kraje nutně zamořeny. Naopak, temnými instrumentálkami se blíží království Cold Meat Industry (Simon Heath zde vydává desky jako Atrium Carceri) nebo Old Europa Café. Jedním z prvních společných alb byla i sbírka legend z roku 2002, o dva roky rozšířená o druhé pokračování věnované vampírům. Další čtyři roky přinesly postupné shromažďování materiálu, které letos přineslo dokonce dvojitý důkaz toho, že téma není pro dvojici ani zdaleka uzavřené.

Třetí pokračovaní Legends Act 4: Orders se tentokrát soustředí na jedenáct podob různých kultů, čtvrté Legends Act 4: Cults pak na různé řády, sekty a další tajné spolky. Co kult či řád to jedna kompozice, která má svou genealogii podrobněji rozepsanou v bookletu alba. Jejich povaha samozřejmě významným způsobem ovlivňuje celkové vyznění kompozice.

Za Frûmi: Legends (Act 4) – Orders
(WAER014, CD, Waerloga 2009)

Zatímco kulty mají ze své podstaty undergroundovější a divočejší povahu (srv. The Cult of the Ysa´ih), řády se vyznačují větší elegancí a stoicky vyrovnanou náladou tracků (srv. Ordo Ber´geliaz).

Kulty, často v utajení ukryté v podzemí, provází tribální rytmy a hrubá pohanská atmosféra, řády zbaveny spiklenecké tenze naopak ve svých kompozicích rytmus klidní do pomalejšího tepu. Většina tracků pak operuje s vymyšlenými jazyky, které promlouvají či zpívají mužskými i ženskými jazyky a pronášejí neznámá zaklínadla, modlitby či promluvy.

Nebyli by to pánové, aby většina kompozic nebyla prodchnuta filmovými atributy samplů vesnického shonu, klusání koňů, řinčení řetězů či reakcí přihlížejících davů. Tu a tam máme co do činění s akustickými flétnami, kytarou, world music samply či perkusemi, zásadní postavení zde ale hraje elektronika a všemožné klávesy.

Pokud vám není fantasy tématika cizí a postupný přerod Potterovic ságy v napínavý thriller jste kvitovali, pak byste nové příběhy kultů a řádů z pera Za Frûmi mohli věru ocenit.

© okultura, MMIX

*