Vyprázdněné město Tora Lundvalla

172
Tor Lundvall: Empty City
(SF3, Strange Fortune, CD)

Tor Lundvall: Empty City

CD, 12 skladeb / 40:04, SF3, Strange Fortune
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

Sychravý podzim je ve svém rozpuku. Studený vítr profukuje ulice vylidněné již od časných odpoledních hodin. Zklidnělý tep a šedivější kontury města dodávají tomuto období výrazně melancholický, pro někoho až depresivní podtón. Tor Lundvall podzimní počasí miluje.

Už z názvů předchozích desek (Ice, The Mist, Autumn Calls) je jasné, že dovolenou na Kanárských ostrovech bychom jej asi nepotěšili. Tento výtvarník, jehož hudba neživí, ale je pro něj pouze silnějším koníčkem, potřebuje ke své inspiraci obzor přinejmenším divoce zbarvený pokročilým podzimem, pokud ne rovnou zasypaný sněhovou pokrývkou. Hudba pak jde ruku v ruce s obrazem.

Ambient v Torově podání neděsí ani přespříliš neexperimentuje. „Žánrové momentky,“ jak bychom mohli krátké skladby nazvat, obsahují téměř pokaždé silný (samozřejmě podzimní) melodický motiv postavený na čisté elektronice. Jen tu a tam si svou pozornost vydupe tiché praskání elektrických výbojů nebo tlumené hučení podzemních generátorů ztichlého města.

Ve své melancholii je Tor blízko hudbě dalšího Američana Jeffa Greinkeho, jenž je ale stejně jako Ital Alio Die více přírodně zaměřen. Z druhé strany podávají pomocnou ruku atmosféricky technologičtí Vir Unis s veteránem Brianem Enem. Čistě elektronickým, trochu posmutněle melodickým pojetím se zase dostáváme blízko Nightmare Lodge nebo Runes Order (zase Itálie).

Všechno toto jsou ale dost nepřesná přirovnání. Hudba pana Lundvalla je totiž natolik svojská, že si pozornost milovníka ambientní hudby zcela jistě zaslouží, a to nejen v podzimním období.

*

© okultura, MMVI & MMX