Okultura: Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Eseje o magických aspektech moderních dějin a soudobého umění

Na samém okraji veškerenstva…

San Květen - 29 - 2010

Steve Roach & Vidna Obmana: InnerZone (PRO00132, Projekt, CD)

Steve Roach & Vidna Obmana: InnerZone (CD)

7 skladeb, PRO00132, Projekt
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

*

Ve vřetenech času je cesta vedoucí do Vnitřní zóny. Přes mračný prostor, opuštěností, přijdeš až k vnitřní zemi a očištěn najdeš skrytý kámen. V.I.T.R.I.O.L.

Belgický elektronický muzikant vidnaObmana je ve svém oboru možná jedním z nejvýraznějších a nejvíce respektovaných umělců. Své počátky si odbýval v hájemství ambientu v Enově stylu a dalších neobvyklých zvukových experimentech, rozvinul a zásadně změnil styl v tom, co se zdá být dlouhou šňůrou současných fascinujících společných hudebních projektů. Nahrává v různých stylech: space, ambient, industriál, moderní klasika, etnická a další hudba; vidnaObmana dosáhl záběru, který se podaří jen pár muzikantům, a to s vášnivým zaujetím pro toto umění.

Kruh, spojovaný s kosmickými asociacemi, je nejmysteriosnější objekt. Často představuje nekonečno, linie kruhu nikde nezačíná a nikde nekončí – zdánlivě nekonečný sled událostí. Je to velmi matoucí koncept, jímž se Steve Roach a Vidna Obmana zaobírají při své hudební spolupráci.

Temné zvukové plochy jsou na albu InnerZone (2002) přiváděny na svět jakožto výsledek nekonečných smyček; zacyklování vrstvených zvuků rozfázovaných tak, aby dozrávaly ve sférách zádumčivého a melancholického ambientu. Po celém albu tahle dvojka vyčarovává driftující zvukové koláže, jejichž světy pak absorbují posluchače ve svém proudu.

Ovšem cyklická povaha tohoto konceptu InnerZone (25:23) se dá lehce postřehnout, když se objevuje proud hudby a prosakuje rytmika. Prstenec rytmů se opakuje v superrychlých obvodech, dere se na povrch z mlžné aury, dýchá si a pak zase najednou zajede někam dolů.

Společně s převažujícími syntetizovanými zvuky obsahuje InnerZone i řadu nekonvenčních akustických zdrojů – pozorný čtenář bookletu si jistě všimne poděkování Lorenu Nerellovi za poskytnutí nahrávek z indonéského prostředí, např. Strands (8:39); jinak jsou distortované, šiftované, v dozvucích a i jinak procesované – téměř se nedají rozpoznat.

Tyto akcenty dodávají albu exotickou příchuť v toku uniformních sonických cirkulací. Jako i v jiných druzích minimalismu nabízí i tato realizace málo klasicky pojaté melodie, ale tu tam posluchač ambientu prvoplánově nehledá, ačkoliv i minimalismus, jako v drobné skladbičce Encounter Passage (2:13), nabízí úžasné „scenérie.“

Je třeba si ovšem všimnout, že po dvou albech Steva Roache s Vir Unis a jeho vlastním Light Fantastic, Bestiary Roberta Riche a Tremor Vidna Obmany se nám neperkusivní ambient přerodil ve šťavnatý trans a nejinak tomu je, třebaže v trochu pomalejší a volnější formě, i na tomto albu, které pulzuje, má témbr a svého ducha.

Steve Roach (Timeroom) a Vidna Obmana (Serenity Studio) natáčeli ve vlastních studiích v letech 2001-2002, mastering opět jistil Roger King.

Nad fotografií vodních synapsí Martiny Verhoevenové dumal při tvorbě bookletu Sam(otný) Rosenthal.

*

© LvcSan
© okultura, MMII

Spřízněné weby

Okultura

Portál pro magické aspekty moderních dějin a soudobého umění. Alchymie. Astrologie. Hermetismus. Kabala. Magie. Revue HORUS. Recenze umění, knih, filmů, hudby, interview s osobnostmi české i světové okultury.
Posel: hrs (at) horus (dot) cz

Twitter

    Fotografie

    Sheila St.Clair - Psychic Phenomena in IrelandProf. Keith Simpson - The Mysteries of Life and DeathAngus Black - The Devil's CovenJohn Fairley & Simon Welfare - Arthur C. Clarke's World of Strange PowersSir Walter Scott - Letters on Demonology & WitchcraftSimon Welfare & John Fairley - Arthur C. Clarke's Mysterious WorldDavid R. Wheeler - Journey to the Other SideBrad Steiger - Voices From BeyondPaul Tabori - Harry Price Ghost-Hunter (Dennis Wheatley Library of the Occult)Pauline Saltzman - Strange SpiritsStuart Piggott - The DruidsJohn C. Chadwick - Folklore and Witchcraft in Dorset and WiltshireErich Von Daniken - According to the EvidenceErich Von Daniken - Miracles of the GodsAndrew Tomas - Atlantis - From Legend to DiscoveryPeter Kolosimo - Not Of This World (1971)Peter Kolosimo - Not Of This WorldJ.F. Blumrich - The Spaceships of EzekielMax H. Flindt & Otto O. Binder - Mankind - Child of the StarsErich Von Daniken - In Search of Ancient Gods