Harmonické magma

143
Steve Roach: Fade To Gray (CD, Timeroom Editions 41, 2017)

Steve Roach: Fade To Gray

CD, Timeroom Editions 41, 2017
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Nejplodnější ambientní hudebník, americký skladatel Steve Roach, neustále nabízí nová alba. Většina z nich, jako i toto – Fade To Gray, má délku kolem 73 minut – jakési jeho magické číslo.

V obsáhlé diskografii se objevují též alba, na nichž je pouze jedna skladba. To je i případ tohoto alba.

Často je věnuje nějakým přírodním jevům, jakými jsou třeba západ či východ slunce, popis postupného přicházení noci, bouře nebo geologické úkazy.

Jak víme, je Roach nejčastěji řazen do dark-ambientu pro využívání více samostatně se pohybujících ploch, které se přes sebe různou rychlostí posunují, proplétají a vytvářejí často velmi složitý zvukový cluster. Ne každý je schopen takové hudbě porozumět a vyznat se v ní.

Ne každé album se také stejně zdaří. Tímto se určitě zařadí do dark-ambientu, už svým názvem, který bych volně přeložil jako Rozplynutí se do šedi. Ne příliš povzbudivá představa je od počátku naplňována nejasným, šumícím clusterem, z něhož se jen občas vynoří jasnější zvuk a teprve někde za polovinou skladby se začne formovat do jakési melodie.

Hudba ve vás může vyvolávat představu skalní škvíry, z níž vyvěrá studeně se valící mlha při zemi a začíná se vás postupně zmocňovat. Zároveň je rozplizlá i naléhavá. Záleží na vás, zda se jí budete bránit. Když ji přijmete, stanete se její součástí. Teprve asi kolem 60. minuty mizí většina šumů a objevuje se i další jasnější melodie, která s tou první komunikuje. Zvuk je však stále zastřený a silně zahuštěný.

A v tomto duchu vše spěje ke konci, který postupně jako pára vytěká.

Je to velmi těžká hudba na poslech a rozhodně ne pro každého.

Uložit