Nemá, a dobře, že nemá

113
Edina Szvoren: Nemá, a dobře, že nemá
(Bourboun, Praha 2022)

Edina Szvoren: Nemá, a dobře, že nemá

237 stran, vázané, Bourboun, Praha 2022
ISBN 978-80-7611-034-2

Nakladatelství Bourdon vydalo povídky ceněné a překládané maďarské spisovatelky Ediny Szvoren, kterou si čeští čtenáři mohli osobně poslechnout na brněnském Měsíci autorského čtení v roce 2020. Edina Szvoren žije v Budapešti a je rovněž profesorkou hudby. Její knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a je laureátkou mnoha zahraničních ocenění

Povídky Nemá, a dobře, že nemá přeložil Robert Svoboda, a tento kniha vychází v rámci projektu Kreativní Evropa, který je zaměřen na vydávání nevšedních románů v překladech z menšinových evropských jazyků. V rámci této edice si už český čtenář mohl přečíst tituly přeložené z islandštiny, katalánštiny, norštiny, maďarštiny nebo řečtiny.

Nemá, a dobře, že nemá obsahují povídky velmi nezvyklé, jejich podivnost vychází především z deformací sémantiky, z nejrůznějších syžetových střihů a nezvyklých zákrutů dějových křivek. Dějová kontinuita je také často přerušována a její prózy jsou plné nápaditých anomálií. Přerušované děj obsahují průlomy, do nichž jazyk postupně propadá do sémantických hlubin.

Psaní je redukční proces. Přesto je text dějově vnímatelný, i když neobsahuje jasně stanovené motivy. Jedná se o jemnou spisovatelskou práci, která vytváří především velmi zajímavou strukturu textu, téměř hudebního charakteru.

Edina Szvoren

Autorka je hudební skladatelkou, a své prózy spíš komponuje, než píše. Tato jemnost nás přivádí až k vysoce umělecké formě vnímání jazyka, která se většinou objevuje v moderní poezii psané volným veršem. J. Curell nazval moderní poezii mikroprózou s příběhem, v tomto smyslu píše Edina Szvoren poezii bez veršů.

V autorčiných prózách je něco příjemně osvobozujícího, nezatěžkaného, obvyklá náročnost a tíha uměleckých próz se v nich nevyskytuje a četba je překvapivě snadná. Tato lehkost vzbuzuje údiv a podmanivou přitažlivost.

V roce 2010 vyšla Edině Szvoren sbírka novel s názvem Tykání. Za svoji knihu Není, a ať ani nebude, získala roku 2015 Literární cenu Evropské unie.

Pro Edinu Szvoren je zřejmě nejbližším tématem rodina a její jemné podprahové mikropříběhy, nejrůzněji pokřivené do neobvyklých dějů. Velmi často se v jejích rodinných příbězích objevují postavy dětí a otce v nezdařených vztazích, v dějích plných neobvyklých nemocí a zátěží. Povídky Ediny Szvoren jsou jistě příležitostí pro náročnější čtenáře prožít nezvyklé a vzácné hlubiny lidského bytí, které umí zachytit jen mistři jazyka.