Zjevení

150
Antony Paul Kerby & Tomas Weiss: Revelation
(CD, DB048, Databloem, 2013)

Antony Paul Kerby & Tomas Weiss: Revelation (CD)

DB048, Databloem, 2013
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

*

Holandské vydavatelství Databloem přináší digipacky s krásnou, vesměs ambientní hudbou.

Na tomto albu se sešli dva velmi plodní autoři. Je to nejprve německý hudebník Tomas Weiss, který vytvořil portál pro současnou hudbu El Culto. Ten sdružuje nekomerční autory z celého světa a umožňuje jejich vzájemnou propagaci, případně i spolupráci. Jeho součástí je také několik labelů, které jim v malých nákladech tuto hudbu vydávají. Většinou jde o elektronický ambient, ale vůbec o zajímavou práci se zvukem.

Také druhý interpret, Anthony Paul Kerby – pocházející z jižní Anglie, kde studoval hru na klasickou španělskou kytaru, ale pak ho upoutala elektronická hudba a klávesové nástroje – se po přestěhování do Ontaria v Kanadě začal ambientem intenzivně zabývat. Protože jeho hudební vyjadřování má velký rozptyl, zvolil si vedle svého jména, které si často zkracuje na APK, několik dalších pseudonymů podle toho, jaké hudební prvky ve skladbách převládají.

Na tomto albu je devět skladeb, vesměs přibližně stejně dlouhých, jen jedna vybočuje svou délkou kolem dvanácti minut. Všechny by se daly zařadit pod drone ambient. Jeden z jeho nejznámějších interpretů, Mathias Grassow, ho však hraje poněkud jinak. U něj jsou skladby většinou postaveny opravdu jen na drones. Tím získávají velké napětí, tajemnost a hypnotičnost. Na albu Revelation tomu tak není.

Každá skladba se stává malým dílem v celkové mozaice, která skládá jakýsi pohled na svět, jejž posluchač s autory objevuje, poznává, stává se jeho součástí, a tím zároveň vstupuje do svého nitra a poznává sebe.  K tomu slouží nejen drones, které si spíše uvědomíte, než že by byly tím nejdůležitějším, ale také nespočet různých, drobných zvuků, které jsou v nich obsaženy. Ty rozjímavost, plynutí a klid nenarušují, jen je zvláštně doplňují, a tím zaujmou, protože jsou drobnými překvapeními v každé skladbě jinými. Hudba se stává postupem času více a více klidnější a závěrečná skladba, nikterak dlouhá, jen opakuje krásnou melodii, která vše uzavírá. A tak tento ambient zpočátku trochu temný, je více a více prosvětlený takovým vnitřním očištěním. A vy si uvědomíte tu krásu, která se v něm nenápadně skrývá.

*

Uložit