Jakoby v dálce stromy tiše stály…

178
As If: Faraway Trees Standing Still
(CD, gTerma, gterma024, 2012)

As If: Faraway Trees Standing Still

CD, gterma024, 2012
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

Vydavatelství gTerma opět přispělo do světové pokladnice ambientní hudby několika dalšími CD, s nimiž se postupně seznámíme jak v recenzích, tak i v pořadech na Českém rozhlase, stanici Vltava. Škoda, že o autorech, z různých částí světa, které majitel vydavatelství Johan Rehn vydává, se dozvíme velmi málo, často skoro nic, ačkoli booklety alb jsou nádherně vybaveny barevnými fotografiemi právě od něj samého.

Nejinak je tomu i u autora a interpreta v jedné osobě tohoto CD, který používá pseudonym As If. Podařilo se mi jen zjistit, že jde o dánského umělce a DJ, jehož skutečné jméno je Kenneth Werner.

Jisté je, že hudba je elektronická, užívající různých samplů, včetně přírodních zvuků, hlavně zpěvu ptáčků, protože i celý námět alba je přírodní. Svědčí o tom názvy téměř všech skladeb. Těch je na CD jedenáct, takže to nejsou žádné dlouhé kompozice. Jak byste čekali od DJ pracujícího v nočních hodinách, že půjde spíše o rytmickou hudbu, tak budete překvapeni. Ale v těchto klubech toto provozují spíše tzv. přehrávači a dnešní DJ se soustředí více na studiovou práci a vytváření alb a obvykle ani nevystupují.

Zde se jakési pomyslné zařazení do hudebního stylu v průběhu plynutí skladeb mění, ale brzy se ustálí v duchu klidného atmosférického ambientu. Začátek je tak trochu new age, i více rytmický, ale potom rytmus ustupuje rozjímání a pohodě. Vše pěkně plyne a vy si to užíváte. Často bývá tato hudba lacinější, proto je těžké ji skládat, aby nenudila nebo se neopakovala. Zde však můžete vnímat vnitřní hloubku, a že si autor za vším stojí také svým srdcem. Z toho pak vyplývají zajímavé nápady a neotřelá osobitost.  Prostě to album vás potěší.