Oko čaroděje

192
Deborah Martin: Eye Of The Wizard (CD, Spotted Peccary Music, SPM 0505, 2016)
Deborah Martin: Eye Of The Wizard
(CD, Spotted Peccary Music, SPM 0505, 2016)

Deborah Martin: Eye Of The Wizard

CD, Spotted Peccary Music, SPM 0505, 2016
Distribuce v ČR: HORUS CyclicDaemon

 

Americká umělkyně Deborah MartinLemmon hraje již od 15 let. Stihla si vystudovat hudební a divadelní vědu, antropologii a medicínu. Zřejmě stále studovala, protože vše z toho je náročné. Zabývá se muzikoterapií a duchovními vědami. Stala se majitelkou nezávislé nahrávací společnosti Spotted Peccary Music, u níž je vydáno toto album.

Kupodivu není nijak dlouhé. Jeho osm skladeb vám přináší 43 minut hudby. Již sám název alba Eye Of The Wizard (Oko čaroděje) svědčí, o čem bude asi obsah.

I názvy skladeb to potvrzují, např. Tanec víl (Dance Of The Faeries), Strážci (Watchers), Páni z údolí (Lords Of The Vale), Alchymistovo roucho (The Alchemist‘s Robe). Avšak pouze názvy nestačí k tomu, aby hudba dostala onen tajemný, až pohádkový nádech (srv. Into Mist). Deborah Martin zvolila za nástroje elektrickou kytaru, ale spíše půjde o elektrifikovanou akustickou kytaru podle zvuku, dále syntezátory a programované smyčky (loops), dulcimer, tedy nástroj podobný cimbálu a hojné množství perkusí. Skladby nejsou nikterak komplikované, ale zajímavými a tajemnými je dělá instrumentace a aranžmá. Dulcimer a kytara se sice jemně spojují, ale kolem nich krouží táhlé melodie, které se vzájemně prolínají a v nich se v podstatě ztrácí hlavní melodie.

Perkuse, tedy bubny, ji jen doprovázejí. Ale perkuse jiné, různé občasné zvonečky či šustítka dotvářejí atmosféru.

Nejvíce však Deborah Martin využívá nejen hry na syntezátory, ale hlavně jejich táhlé zvuky, šumy a další jemné ambientní možnosti. Občas také hrají hlavní melodii doprovázenou elektronickými perkusemi. I když se objevují rytmy, většina skladeb je spíše klidná a melodická.

V podstatě jsou to takové esoterické instrumentální písničky, v nichž si Deborah Martin vyhrála s jejich aranžmá. A to se jí podařilo na celém albu, takže působí oním typickým anglickým pohádkovým duchem.

 


Uložit