Elementy psychofyziky

288
David Wright: Connected (CD, AD Music, AD110, 2012)
David Wright: Connected
(CD, AD Music, AD110, 2012)

David Wright: Connected (CD)

AD Music, AD110, 2012
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

David Wright je britský hudebník, který začal komponovat a hrát od roku 1989, klávesový hráč, interpretující elektronickou hudbu. Většinou je zařazován do stylu new age, k němuž se hojně využívají syntezátory. Tento styl se však zabývá především relaxační a meditační hudbou, stejně jako ambient, k němuž občas Wright také směřuje. Já bych toto album přiřadil spíše k chill-out, i když se na něm objevují klidná místa. Ta jsou však jakousi předehrou k rytmickým, delším pasážím. Tehdy skladby připomínají např. hudbu Iana Boddyho.

Hudebně jsou využívány sekvence opakovaných frází doplňované samply vokálů a vyšperkované zajímavými zvukovými efekty. Většinou je to tedy hudba spíše k tanci.

Název alba Connected bych asi přeložil jako „Propojení“. Myslím tím 14 skladeb, které na něm jsou, ale ve skutečnosti jako by vytvářely jeden celek, navazující na motiv, který jimi prochází, mizí a zase se navrací.

Skladba Elemente der Psychophysik (7:51) se vztahuje ke stejnojmennému dílu experimentální psychologie, psychofyziky, Gustava Theodora Fechnera z roku 1860.

Je to velmi celistvý, neustálý proud, který posluchače „veze“. Vyvolává to zvláštní pocit radosti a uspokojení, že jste toho stále účastni. Není tady nic přebytečného, pořád jako byste byli v té jedné dráze – třeba horské dráze – a stoupali a klesali a radostně při tom výskali. A to skončí až poslední skladbou.

Toto je již 24. sólové album Davida Wrighta. Je také zakladatelem skupiny Code Indigo, s níž natočil více alb. Ale působí i v jiných příležitostných seskupeních. Vedle toho je zakladatelem a spolumajitelem britského vydavatelství AD Music, u kterého mu vychází většina jeho alb. Tedy velmi aktivní člověk, jehož CD Connected vás jistě potěší.

Uložit