K oproštění

164
Silentwave: Asagiri
(CD, gterma051, gTerma, 2016)

Silentwave: Asagiri

CD, gterma051, gTerma, 2016
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Švédské vydavatelství gTerma se zpočátku soustřeďovalo na hudebníky, kteří se nějak inspirovali Tibetem. Potom začalo přidávat ambientní hudbu, i když i ta předchozí představovala často spíše etno-ambient. Také rozptyl hudebníků, kterých na začátku byla menší skupina, se rozšířil do celého světa.

A tak si nyní můžete na albu Asagiri poslechnout japonského hudebníka Noguchi Yoshinoriho, který používá umělecký pseudonym Silentwave.

Název si odvodil od názvu japonského chrámového komplexu. Ten se nachází v horách a zarostlý lesy. Proto není tak snadno dostupný, nejezdí k němu zástupy turistů a musíte vyvinout určité pěší úsilí, abyste ho navštívili. Jste potom odměněni tichem, zurčením potůčků a zpěvem ptáků. Je to skutečné místo k rozjímání.

Na CD jsou pouze tři skladby. Z toho první dvě, Asagiri (32:55) a Daiyuzan (25:05), mají délku přes 20 minut. Protože jde o inspiraci japonským zenovým klášterem, předpokládal jsem hudbu spíše pentatonickou, s velkým množstvím pomlk a ticha. Ale všechny skladby jsou v podobném duchu spíše jakousi new age music, hranou na jednoduchý syntezátor a bez zbytečných složitostí, jakoby z počátku tohoto stylu. Neuslyšíte tedy žádný rytmus, žádné pomlky, jen stálý tok vždy jednoho drone. Asi právě to má vyjádřit naprostou oproštěnost od myšlení a prázdnotu za vším, jako třeba ve třetí skladbě Dry Landscape Garden (11:57). Hudba je spíše ve vyšším rejstříku, takže doporučuji tichý poslech, a pak se vám podaří s ním dobře splynout a též spočinout.

 

 

Uložit