Nepatrný osudový zvrat

160
Steve Roach: Skeleton Keys (CD, PRO315, Projekt, 2015)
Steve Roach: Skeleton Keys
(CD, PRO315, Projekt, 2015)

Steve Roach: Skeleton Keys (CD)

PRO315, Projekt, 2015
Distribuce: HORUS CyclicDaemon

 

Od 70-tých let minulého století sype americký hudebník Steve Roach z rukávu jedno album za druhým, už se ani snad spočítat nedají. Zvykli jsme si na jeho vlastní styl, který se během těchto let vyvíjel k velmi propracovaným skladbám, v nichž se vrstvilo a proplétalo více ploch často do složitých textur.

V poslední době se zdá, že se Roach určitým způsobem ohlíží do minulosti po tom, co vytvořil, k něčemu se navrací a inovuje to. V tom smyslu to platí i pro album Skeleton Keys.

Mnoho kapel bylo tehdy okouzleno německou skupinou Tangerine Dream a jejich analogovými syntezátory a sekvencery. Nejinak i Roach, ovšem vyvíjel se svou cestou, k stále novějším elektronickým zařízením a možnostem. Pronikal hlouběji do podstaty těchto nástrojů a mohl tak postupně vytvořit alba, jejichž hudba působí na lidské vědomí a ovlivňuje emoce.

Na tomto CD nám předkládá sedm obdobně dlouhých skladeb, a osmá poslední A Subtle Twist Of Fate je delší (13:24).

Měly by to být jakési klíče, kterými otvíráme rozmanité dveře a vcházíme do různých komnat v sobě, abychom se poznali. K tomu využívá těchto starých, velkých analogových zařízení s mnoha knoflíky a ovladači, ale ne již jako Tangerine Dream ke spíše svižné, rytmické, taneční hudbě, ale k minimalistickým skladbám, tak trochu v duchu alba Steva Reicha Music for 18 Musicians.

Znamená to tedy, že všechny skladby jsou v obdobném duchu, jen vyjadřují různé nálady. Také se liší od původního minimalismu tím, že nástroje stále neopakují stejnou melodickou linku, která se mírně posunuje v čase, a tím vznikají zajímavé souzvuky.

Roach opět dodal své nápady, které je oživily a jaksi jejich strojovost polidštily. Na rozdíl od ostatních alb doporučuje naopak hlasitý poslech s kvalitními reproduktory.

Uložit